Diablo 1
- to gra z gatunku hack'n'slash, która zaprowadzi cię w mroczny klimat fantasy. Całość osadzona w akcji cRPG została przygotowana przez wydział Blizzard North. Wydana przez firmę Blizzard Entertainment 31 grudnia 1996 roku. Okrzyknięta Grą Roku 1996 przez serwis GameSpot.

Akcja rozgrywa się w królestwie Khanduras. Wcielasz się w bohatera, który walczy aby wyeliminować zło, które ukryło się w podziemiach kościoła znajdującego się w mieście Tristram. Jako gracz masz do przebycia drogę przez szesnaście poziomów podziemi na których czyha wielu przeciwników, aby ostatecznie stawić czoła Diablo Panu Terroru oraz hordzie potworów mu towarzyszących.

Poziomy gry 1-4 są zlokalizowane w kościele, gdzie znajdują się duże pomieszczenia połączone długimi szeroki korytarzami oddzielonymi przez drzwi oraz kraty. Poziomy 5-8 mieszczą się w katakumbach, które charakteryzują się ciemnością oraz tym, że łatwo tam się zgubić. Levele 9-12 są w jaskiniach, wewnątrz których czyhają potężne potwory, które są odporne na magię. Ujrzysz tam rzeki wypełnione lawą oraz zagrody, które będą blokowały ci przejście w wielu miejscach. Od levelu 13 do 16 będziesz przemieszczać się po piekle, gdzie znajdują się najpotężniejsze stwory. Na ostatnim poziomie znajduje komnata nie kogo innego jak samego Diablo. Jednak aby stanąć do walki z nim twarzą w twarz, musisz pokonać najpierw Arcybiskupa Lazarusa.

Masz do wyboru trzy klasy postaci: Warrior (wojownik), Rogue (łuczniczka) oraz Sorcerer (mag). Podczas przemieszczania się po kolejnych poziomach gry znajdujesz nowe rodzaje broni oraz wiele magicznych przedmiotów. W miarę zdobywania doświadczenia rozwijasz umiejętności w postaci czarów, a także cechy twojej postaci. Podczas wędrówki musisz również wypełnić liczne zadania, które zlecą ci głownie mieszkańcy miasteczka Tristram. W samej grze są dostępne trzy poziomy trudności: normal, nightmare oraz hell, które mają ograniczenia odnośnie levelu postaci. Większość komend w Diablo wykonywana jest myszką. Gracz klika w poszczególne miejsca na ekranie, aby skierować tam swoją postać. Kliknięcie na wroga powoduje natychmiastowy atak. Diablo jest bardzo grywalne dzięki losowemu rozstawieniu leveli. Każda nowa mapa, którą napotkasz jest unikalna względem poprzedniej. Gracz nie jest zobowiązany do wypełnienia wszystkich questów. Lepiej jest jednak podejmować się ich, gdyż wiąże się to z dodatkowym doświadczeniem oraz itemami.

Dzięki trybowi multiplayer można grać online na serwerach Battle.net lub w sieci LAN. W jednej rozgrywce uczestniczy od jednej do czterech osób. W ten sposób można przenieść się w niesamowity świat pojedynków między graczami, popularnie zwanymi duelami. Będziesz miał okazję zmierzyć się z najlepszymi. Jeśli komuś nie odpowiada klimat walki PvP (player versus player), to może sam lub w grupie rzucić wyzwanie złu czekającemu pod ziemią. Pamiętaj, że do grania w trybie rozgrywki wieloosobowej wymagane jest zainstalowanie patcha 1.09. Dostępny jest on do pobrania w naszym serwisie w dziale "Patch". W celu obejrzenia obrazów z gry zajrzyj do działu "Screeny".

Diablo było grą best-sellerową, która rozeszła się w milionach kopii, przynosząc firmie Blizzard duże pieniądze. Jedynym oficjalnym dodatkiem zrobionym do gry Diablo było Diablo: Hellfire wydane w 1997. Dodatek ten był wyprodukowany przez Sierra Entertainment. Zostały tam dodane nowe segmenty poziomów oprawione w całkowicie nową historię. Pojawiło się też sporo unikalnych itemów, które posiadały zmienione magiczne właściwości. Gracz mógł skorzystać z dodatkowych czarów. Stworzono również kolejną klasę postaci - Monka (mnich). W planach były również dwie inne postacie - Bard i Barbarian oraz dwa dodatkowe questy, lecz nigdy nie zostały umieszczone w fabule gry. Można je jednak uaktywnić poprzez modyfikację plików. Dużym minusem Hellfire, jest brak trybu wieloosobowej rozgrywki multi player.

W 1998 roku została wydana wersja gry na PlayStation przez firmę Electronic Arts. Wersja ta umożliwia rozgrywkę dwóm graczom w tym samym czasie oraz zawiera opcję zapoznania się z fabułą czytaną przez narratora bez konieczności znajdywania ksiąg w grze. Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej odnośnie Diablo na PSX przejdź do sekcji "PlayStation".

Trzy lata później, czyli w 2000 roku, po wielkim wyczekiwaniu nadeszła kontynuacja pierwszej części, w postaci sequela i później wydanego oficjalnego dodatku Lord of Destruction. Teraz cały świat graczy wyczekuje z niecierpliwością i zapartym tchem na trzecią odsłonę gry - Diablo III.

Deweloper: Blizzard North
Obowiązujący patch:
1.09
Data wydania:
2 styczeń 1997
Wydawca: Blizzard Entertainment
Tryb rozgrywki: single player, multiplayer
Platformy: Microsoft Windows, Mac OS oraz Sony PlayStation

Wymogi sprzętowe:
Windows: Windows '95 lub nowszy, procesor 60 MHz, 8MB pamięci RAM (16MB na tryb multiplayer), SVGA-kompatybilna karta graficzna, szybkość czytnika CD-ROM 2x.
Mac OS: Power Macintosh lub kompatybilny, 8MB RAM z pamięcią wirtualną, System 7.5 lub wyższy, szybkość czytnika CD-ROM 2x.