~ 990 p.n.e.
Izual zaatakował Płonące Piekła i wpadł w otchłań Chaosu.

~ 985 p.n.e.
Stworzenie demonicznego ostrza o nazwie Shadowfang.

~ 490 p.n.e.
Powstanie człowieka.

~ 480 p.n.e.
Rozpoczęcie Wojny Grzechu pomiędzy Niebem i Piekłem.~ 40 p.n.e.

Inarius wstępuje do świata śmiertelnych i zakłada własną katedrę.

~ 30 p.n.e.

Dziesięć lat później Inarius dokonuje obławy i niszczy piekielną świątynię Mefista.

~ 25
p.n.e.

Siły Mefista dokonują w późniejszym czasie odwetu podczas którego pokonują Inariusa i jego sprzymierzeńców, przynosząc zagładę jego katedrze i całej okolicy.~ 10 p.n.e.
Powstają pierwsze klany zrzeszające magów z krain Wschodu.

:: Czasy Nowożytne.

~ 1 rok

Klan Vizjerei staje się największym i najpotężniejszym z klanów. Pozostałe główne grupy czarodziei to Ennead i Ammit.

~ 240 rok
Horazon i Bartuc rywalizują o wysokie stanowiska w klanie Vizjerei.

~ 250 rok 
Bartuc staje ostatecznie przeciwko Vizjerei i otrzymuje przydomek Generała Krwi.

~ około 700 roku
Prowadzona przez Azmodana oraz Beliala liczna grupa pomniejszych demonów prosto z otchłani piekielnych. Powstały w imię rewolucji przeciwko Głównym Wcieleniom Zła. Jej punkt zwrotny zakończył się w postaci Mrocznego Wygnania. Diablo, Mefisto i Baal zostają wygnani prosto do świata Sanktuarium z Płonących Piekieł. Trójca wprowadza duże zamieszanie i chaos w Krainie Śmiertelnych. Nieustające walki na wschodzie.

~ 897 rok
Archanioł Tyrael gromadzi dookoła siebie śmiertelnych, bohaterskich magów z różnych wschodnich klanów, w celu stworzenia bractwa Horadrimów. Rozdaje im następnie trzy Kamienie Dusz i zleca jako zadanie ściganie i uwięzienie Mrocznej Trójcy.~ 902 rok
Mefisto zostaje pojmany i uwięziony w pobliżu dżungli Kedżystanu, tuż pod świątynią Zakarum, gdzie w późniejszym czasie powstanie Kurast.

~ 903 rok
Baal zostaje namierzony i schwytany na terenach pustyni nieopodal Lut Gholein. Tal Rasha będący liderem Horadrimów, poświęca się, aby uwięzić Baala w uszkodzonym Kamieniu Dusz.~ 912 rok
Diablo zostaje ostatecznie schwytany przez grupę Horadrimskich mnichów pod dowództwem Jereda Caina. Mnisi ukrywają Kamień Duszy Diablo niedaleko rzeki Telsande, przepływającej przez ziemie Khanduras. W miejscu gdzie został pogrzebany kamień, został wybudowany Horadrimski klasztor z rozwiniętą siecią katakumb, wybudowaną pod powierzchnią ziemi.

~ 918 rok
Miasto Tristram zostaje założone dookoła klasztoru Horadrimów.~ około 1080 roku
Klasztor Horadrimów zostaje opuszczony.

~ około 1100 roku
Horadrim, któremu nie pozostały żadne zadania do wykonania, przechodzi do historii oraz legend. Bractwo zaczyna się rozpadać, dzieląc się spowrotem na klany magów. Dochodzi do zdrad i podstępnej rywalizacji.

~ 1264 rok
Ze wschodnich ziem przybywa do Tristram lord Leoric. Ogłasza się królem i przemienia stary, od dłuższego czasu nie używany klasztor Horadrimów w katedrę Zakarum. Jego doradca Arcybiskup Lazarus potajemnie uwalnia Diablo.Król Leoric popada w stopniowe szaleństwo w momencie gdy próbuje dzielnie stawić opór próbującemu nim zawładnąć Diablo.

~ 1265 rok
Pogrążający się w szaleństwie Leoric rozkazuje uwięzić wszystkich tych, którzy kwestionują jego panowanie i skazuje ich na śmierć jako zdrajców. Wypowiada także wojnę królestwu Westmarch.

Pan Terroru Diablo porywa jedynego syna króla Leorica, księcia Albrechta i zawłada jego duszą i umysłem.

Lachdanan, kapitan armii króla Leorica wraca ze straszliwej w skutkach wojny przeciw królestwu Westmarch. Zostaje zmuszony do zabicia Leorica. Upadły monarcha wraz ze swoim ostatnim tchnieniem rzuca klątwę na Lachdanana i jego kompanów. Niedługo później Lachdanan wraz ze strażnikami królewskimi zostają zaatakowani przez Leorica, wskrzeszonego jako Króla Szkieletów, w momencie kiedy mają zamiar go pochować. Arcybiskup Lazarus prowadzi grupę mieszkańców miasteczka do wnętrza katedry. Porzuca ich na pastwę spragnionego krwi demona rzeźnika. Ludzie zaczynają masowo opuszczać Tristram.Samotny bohater przybywa do Tristram. Pokonuje bezwzględnego, okrutnego demona.

Bohater zabija Króla Szkieletów i Arcybiskupa Lazarusa.

Diablo zostaje pokonany przez bohatera, który w późniejszym czasie sam próbuje opanowować w sobie demona Diablo. Pomimo szlachetnych intencji bohatera, jego dzielna dusza w dość szybkim czasie ulega potężnej, ciemnej mocy Diablo. Niedługo po tym jak legiony skalnych demonów atakując niszczą miasteczko i zabijają jego mieszkańców. Bohater przemienia się wraz z biegiem czasu w Mrocznego Wędrowca, który opuszcza Tristram i rusza na karawaną na wschód.