NPC
to angielski skrót od słów Non-Player Characters. Są to postacie kierowane przez komputer. W mieście Tristram jest ich całkiem sporo. Są to osobniki żyjące w grze swoim życiem np. kowal Griswold, który pracuje w swojej kuźni, wykuwając zbroje oraz bronie, które możesz później kupić. Jest możliwość aby z nimi porozmawiać przez co dowiesz się różnych informacji lub po prostu korzystać z ich usług.


Pepin the Healer

OPIS: Jest on miejscowym uzdrowicielem. Posiada umiejętność leczenia ran z której możesz skorzystać nic nie płacąc. Dzięki swoim zdolnościom uratował przed śmiercią babcię Gillian. Jest dobrym przyjacielem Caina. Sprzedaje mikstury oraz zwoje zawierające zaklęcie uzdrawiania. Zleci nam też parę zadań, takich jak choćby oczyszczenie z potworów podziemnego ujęcia wody z którego korzysta miasteczko Tristram, czy znalezienie mózgu demona z którego chce przyrządzić odtrutkę na demoni jad. Posiada nieskończone zapasy uzdrawiających mikstur uzdrowienia oraz zwojów z zaklęciem wskrzeszenia, chociaż ten występuje tylko w trybie dla wielu graczy multiplayer.

Cytat: "What ails you, my friend?"

[pobierz plik dźwiękowy]


Griswold the Blacksmith

OPIS: Miejscowy kowal. Jest jednym z najlepszych kowali na ziemiach Khanduras. Za jego zasługi dla miasta odznaczył go sam król Leoric. Wyrabia przedmioty zwykłe jak i magiczne. Uczestniczył w wyprawie w podziemia klasztoru, w której wpadł w pułapkę Butchera. Z pomocą przyjaciela Farhnama, ciężko okaleczony wrócił do Tristram. Możesz u niego kupić przedmioty magiczne oraz zwykłe. Masz także możliwość naprawy uszkodzonego sprzętu w jego warsztacie, oczywiście za odpowiednią opłatą. Poza tym skupuje on wszystkie przedmioty, oprócz magicznych lasek oraz mikstur. Zleci nam zadania takie jak znalezienie kowadła szału, czy też odnalezienie kamienia niebios czyli meteorytu. Przejęty losem Wirta kowal wiele razy oferował mu pracę ale chłopak nigdy jej nie przyjął.

Cytat: "Well, what can I do for ya?"
[pobierz plik dźwiękowy]


Deckard Cain the Elder

OPIS: Jest ostatnim żyjącym członkiem bractwa Horadrim na ziemiach Khanduras, to do ich kompetencji należało pilnowanie Diablo uwięzionego w kamieniu dusz przez nich samych. Posiada on ogromną wiedzę, przestudiował niezliczone ilości ksiąg, zna wszystkie legendy oraz posiada informacje o rzeczach, o których większość ludzi ma mgliste pojęcie. Jest on przyjacielem Pepina. Jedną z jego głównym umiejętności jest dostrzeganie prawdziwej natury przedmiotów, czyli ich identyfikacji. Za identyfikację przedmiotu musisz zapłacić sto sztuk złota, ale dzięki jego pomocy można trafić na prawdziwy artefakt. Zleci on nam zadania takie jak zabicie Lazaurusa oraz Diablo, Pana Terroru.

Cytat: "Hello, my friend. Stay a while and listen."
[pobierz plik dźwiękowy]


Ogden the Tavern Owner

OPIS: Przeprowadził się wraz z żoną Gerdą do Tristram i tu zainwestowali całe swoje oszczędności w tawernę nie przeczuwając jakie zło niedługo spłynie na klasztor. Gdy tawerna była otwarta większość ludzi opuściła już swoje domy jednak oni nie mogli tego uczynić z powodu braku pieniędzy. Miejsce, którego jest właścicielem nazywa się tawerną "Wschodzącego Słońca". To właśnie tutaj jako barmanka pracuje Gillian. Ogden zleci nam dwa zadania, a będą to - znalezienie szyldu jego karczmy i zabicie króla szkieletów Leorica, w celu przyniesienia ukojenia jego umęczonej duszy.

Cytat: "Greetings good master. Welcome to the Tavern of the Rising Sun!"
[pobierz plik dźwiękowy]


Gilian the Barmaid

OPIS: Ta postać nie wnosi niczego szczególnego do gry. Gillian pracuje w tawernie Ogdena. Już dawno wyjechałaby z  Tristram gdyby nie chora babcia, którą musi się opiekować. Starsza kobieta miewa dziwne wizje podczas snów, których znaczenia nikt nie jest w stanie wyjaśnić. Podsumowując z Gillian można jedynie porozmawiać, nie zleca ona żadnych zadań oraz nic nie sprzedaje.

Cytat: "
Good day! How may I serve you?"
[pobierz plik dźwiękowy]


Adria the Witch

OPIS: Adria ma swoją chatkę za rzeką. Przybyła do Tristram niedługo po tym jak miejscowa katedra została opanowana przez demony.  Niektórzy z miasta nazywają ją wiedźmą jednak nią do końca nie jest. Z zawodu jest czarodziejką przez co dysponuje rozległą wiedzę magiczną. W sprzedaży ma wiele różnych mikstur, zwoje, księgi czarów oraz magiczne laski, które potrafi także napełniać czarami. Sporządza również eliksiry. Zleci nam jedno zadanie - Black Mushroom.

Cytat: "I sense a soul in search of answers."
[pobierz plik dźwiękowy]


Farnham the Drunk

OPIS: Ten mieszczanin wygłasza tylko z pozoru bezsensowne monologi. Uczestniczył w wyprawie w podziemia klasztoru, na czele któej stał Arcybiskup Lazarus. Nie wiele brakowało, a zginąłby lecz razem z Griswoldem przetrwali. Każdy z nich uważa, że gdyby nie pomoc drugiego, nie wróciłby żyw z przeklętego miejsca. Pułapka szalonego biskupa odbiła głębokie piętno w jego psychice przez co zaczął pić. Jest on stałym bywalcem tawerny Ogdena w której się nieustannie robi zakupy.

Cytat: "Tender fellow drink in peace."
[pobierz plik dźwiękowy]


Wirt the Peg-Legged Boy


OPIS: Z Wirtem związana jest pewna historia. Gdy był mały z rąk matki porwały go potwory i zaciągały do podziemi w wyniku czego stracił nogę. Kowal Griswold wiele razy oferował mu pracę, ale ten nigdy jej nie przyjął. Wirt sprzedaje magiczne przedmioty, lecz wyłącznie takie jakich u Griswolda nie znajdziesz. Kiedy go odwiedzisz będzie miał do sprzedania tylko jeden przedmiot. Niezależnie od tego czy zdecydujesz się zakupić tą rzecz musisz zapłacić za jego oglądnięcie pięćdziesiąt sztuk złota. Warto jednak do niego co jakiś czas zaglądać bo w sprzedaży może się znaleźć naprawdę dobry przedmiot.

Cytat: "Pssst, over here."
[pobierz plik dźwiękowy]


Wounded Townsman

OPIS: Brał udział w wyprawie ratunkowej, pod przewodnictwem Arcybiskupa Lazarusa mającej na celu odnalezienie w podziemiach Księcia Albrechta. Niestety  wpadł zasadzkę Butchera. Zdołał o własnych siłach dotrzeć do wyjścia katedry, gdzie poprosi cię o pomszczeniejego rodzinny oraz mieszkańców osady w ten sam sposób inicjując zadanie "The Butcher", po czym umiera.

Cytat: "Please, listen to me. The Archbishop Lazarus, he led us down here to find the lost prince. The bastard led us into a trap! Now everyone is dead... killed by a demon he called the Butcher. Avenge us! Find this Butcher and slay him so that our souls may finally rest..."
[pobierz plik dźwiękowy]


The Cow

OPIS: Z krową raczej nią nie pogadasz ale jest to jeden z NPC. Trzy takie zwierzaki stoją i jedzą sobie trawę powyżej tawerny koło zejścia do Katakumb. Wiąże się z nimi pewna ciekawostka. Otóż naciskając parę razy pod rząd na którąś z krów po chwili usłyszysz żartobliwe wypowiedzi twojej postacii. Do trzech razy sztuka. Szkoda, że twórcy gry nie pokusili się o dodanie jakiejś większej ilości zwierząt na przykład kur czy jakiś ptaków, na przykład kruków z pewnością dodały by klimatu. Z krowami wiąże się pewna legenda opowiadająca o tajemniczym sekretnym poziomie, zamieszczonym w grze. Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat to zajrzyj koniecznie do działu "Mity".

Dźwięk: "Mooo."
[pobierz plik dźwiękowy]


Klikając na zamieszczony obrazek zobaczysz mapę miasteczka Tristram, na której zostały zaznaczone i opisane miejsca, osoby oraz zwierzęta w nim się znajdujące. Kliknij na obrazek w celu powiększenia.