Na początku 1998 roku Diablo 1 zostało również wydane na konsolę PlayStation przez firmę Electronic Arts, która jednak nie cieszyła się aż tak ogromną popularnością jak wersja pecetowa. Tutaj nie ma możliwości grania w trybie online na serwerach Battle.net, lecz istnieje sposobność, aby w jednej grze uczestniczyło dwóch graczy dzięki czemu możliwe jest wspólne granie. Specjalnym dodatkiem jest zamieszczona również opcja wysłuchania całej historii, która jest odczytywana przez narratora, bez konieczności znajdywania książek. Tę opcję można po prostu wybrać w menu gry.
 

Wersja Diablo 1 na PlayStation różni się od komputerowej wieloma rzeczami. Dithrim postanowił przy użyciu emulatora PSX zagrać w nią i na podstawie tego co ukazało się jego oczom napisał dla naszego serwisu recenzję oraz nagrał film przedstawiający gameplay. Dodatkowo zamieściliśmy obrazy oraz linki do video innych użytkowników.

START
Ki Diabeł?! - Tymi słowami kiedyś określiłem filmik na youtube, który pokazywał, jak wygląda Diablo na PSX. Mając okazję ściągnąć Diabła jako ISO wykorzystałem ją. Ciepły obraz płyty w ciągu godziny wylądował na moim dysku, a potem się zaczęło...

Przede wszystkim wita nas nieco inne menu z muzą z gry. "Klikamy" New Game, lądujemy w menu wyboru bohatera, też nieco zmienionym na potrzeby konsoli. Możemy wybrać One lub Two players (co już samo w sobie jest ciekawe - multiplayer w pojedynke? Duele grane sam ze sobą?). Tworzymy więc swojego herosa i następnie przenosimy się do Tristram, tak jak na PC. Co nas wita w mieście? Nic nowego, mieszkańcy ci sami, nawet Farnham tego samego jabola dalej tankuje. Zaszły jednak pewne zmiany w interfejsie gry, co jest zrozumiałe ze względu na brak myszki oraz klawiatury. Przede wszystkim inventory i character screen uzyskujemy teraz przez główne menu, status hp i many mamy po lewej stronie ekranu, razem z wybranym czarem.

Zniknęło także sztywne poruszanie się po heksach - teraz możemy się poruszać swobodnie niczym w drugiej części Diabełka. Reszta bez zmian w porównaniu do PC chodzi o to samo i robimy to w ten sam sposób, tzn. zabijamy, levelujemy i tak do przez cały czas. Filmik dołączony do recenzji (przepraszam za wykonanie i jakość, ale miałem pewne problemy techniczne) obrazuje dokładnie o co chodzi w grze.

Przede wszystkim w porównaniu do PC rzuca się w oczy jeszcze gorsza grafika ponieważ dorzucono nam piksele gratis. Muzyka jest taka sama jak w wersji PC, czyli dalej utrzymuje mroczny klimat gry.

Sterowanie jest proste i intuicyjne, mimo, że sterujemy padem, da się naprawdę grać. Ba, wojownikiem expiło mi się lepiej niż w wersji PC! Sam nie wiem dlaczego, ale gra się jakoś przyjemniej. Nawet zmiana ekwipunku następuje szybko i zręcznie, co jest zobrazowane na filmiku. Electronic Arts wykonało kupę dobrej roboty, aby przenieść myszkę i klawiaturę na ograniczonego pada. Ponadto gra nieco ułatwia nam zabijanie, stosując coś w rodzaju lekkiego auto celu - postać sama obraca się w odpowiednim kierunku, twarzą do potworka, a także sama namierza potwory, które mamy zamiar zdjąć z łuku lub czaru FB.

Oprócz wyżej wymienionych zmian w stosunku do PC zmieniono nieco wygląd całej gry, zarówno ogólnie planszy jak i np. fireboltów, a nawet tak prostej rzeczy jak wybuchy beczek. Po co? Tego nie wiem, ale moim zdaniem wyglądają ładniej niż na PC. Klimat gry jest jeszcze lepszy niż wcześniej.

Z wad mogę wymienić problemy z sejwowaniem - gra nie wykrywała mojej karty pamięci, ani jednej, ani drugiej, wiec nie mogłem zapisać. Gdyby taka opcja nie istniała w emulatorze - byłoby ciężko.

Reszta elementów gry pozostaje niezmieniona - to dalej ten sam Diabełek, tyle, że bez multi przez BN ;p otrzymujemy za to splitscreen dla dwóch graczy, ładniejsze efekty specjalne, gorszą grafikę i taką samą ilość frajdy, jaką dawał nam pecetowy Diablo po raz pierwszy.

SCREENY - kliknij na obrazki w celu powiększenia.
 

FILMY

Video: Diablo 1 PSX Gameplay
Autor: Dithrim
Wielkość: 27 MB
Pobierz

Video: Perfect Past
Obejrzyj

Video: Diablo Final Boss
Obejrzyj

Video: Diablo Playstation
Obejrzyj

Video: Diablo PSX
Obejrzyj

Video: Diablo PSP
Obejrzyj

Video: Diablo 1 played at PSP
Obejrzyj

Video: Diablo PSX-PSP Gameplay
Obejrzyj

Video: PSP Remote Play
Obejrzyj