Co to jest Battle.net?

Battle.net to ogromna kraina, w której mogą się spotkać gracze z całego świata. Dzięki tej usłudze miliony ludzi ma sposobność, aby zagrać ze sobą poprzez utworzenie własnych gier lub dołączenie do istniejących. Usługa ta narodziła się na przełomie 1996/1997 roku i jest w całości bezpłatna. Jedynym warunkiem korzystania z BN jest posiadanie połączenia Internetowego.1. Łączenie się z Battle.net i zakładanie swojego konta.


Przede wszystkim, aby połączyć się z Battle.net musisz być podłączonym do Internetu. Kolejną rzeczą po zainstalowaniu Diablo jest wgranie aktualnego patcha (więcej o tym uaktualnieniu przeczytasz w dziale "Patch"). Po uruchomieniu gry wybierz opcję "Multi Player", tak jak zostało to przedstawione na screenie:

Kolejna czynność to kliknięcie w menu na "Battle.net":

UWAGA! Jeśli następnym oknem jakie się pojawi będzie:

To musisz sprawdzić czy rzeczywiście jesteś podłączony do Internetu. Jeśli wszystko będzie w porządku to przeniesiesz się następnego ekranu.

Kolejna rzecz to wybór jednej z trzech dostępnych klas postaci, którą rozpoczniesz grę. Do wyboru masz wojownika (Warrior), łuczniczkę (Rogue) oraz maga (Sorcerer). Kiedy już się zdecydujesz zatwierdź klikając na "OK":

Dalsza czynność to wpisanie ksywy dla twojej postaci:

Pojawi się wówczas okno gdzie musisz wybrać opcję "New Account" czyli nowe konto. Po kliknięciu ujrzysz informację na temat warunków użytkowania. Zatwierdzasz klikacjąc na "Agree":

 

Kolejny etap to formularz, gdzie będzie trzeba wpisać hasło (password). W trzecim polu należy powtórzyć wpisane hasło (repeat password) dla pewności. Kiedy wszystko będzie wypełnione kliknij na "OK":

UWAGA! Może się zdarzyć, że wybrany przez ciebie login (imię postaci) będzie już zajęty. Wtedy trzeba będzie wybrać inną nazwę:

Kiedy już wybierzesz właściwy login gra przeniesie cię na czat, gdzie spotkasz pozostałych graczy. W zależności z jakiego kraju się logujesz na taki kanał zostajesz przeniesiony. W przypadku Polski jest to polskojęzyczny kanał Diablo Pol-1.

UWAGA! Zakładając swoje konto musisz pamiętać, że nie możesz użyć niektórych znaków znajdujących się na klawiaturze. Niedostępne znaki to:

`~!@#$%^&_*()-=+{}[]:;"',|\<?/>

Wyjątkiem jest kropka. Można ją wykorzystać w nazwie konta, jednak nie może się znajdować na początku loginu. Identycznie ma się sprawa z cyframi. Jeśli zdarzy ci się wpisać niedozwolony znak w nazwie konta, to zobaczysz taki komunikat:

2. Zmiana hasła do swojego konta.

Jeśli zechcesz zmienić hasło do swojego konta, które założyłeś wcześniej na BN musisz postąpić w następujący sposób. W panelu logowania się na Battle.net kliknij na zakładkę "Change Password". Pojawi się nowy formularz z trzema polami do wypełnienia:

- Current Password - gdzie masz wpisać aktualne hasło
- New Password  -  tutaj wpisz nowe hasło
- Repeat New Password - w tym miejscu należy powtórzyć nowe hasło

Kiedy już wypełnisz wszystko zatwierdź zmiany klikając na przycisk "OK". Zobacz na screeny poniżej:

 


3. Zmiana nazwy konta.

Może się zdarzyć, że po jakimś czasie grania online dołączysz w szeregi jakiegoś klanu i będziesz musiał dodać do nazwy postaci tag klanowy, czyli skrót od pełnej nazwy klanu (np. tag EPI od nazwy klanu Epicentrum). W tej sytuacji musisz wybrać postać do której nazwy chcesz coś dopisać. W panelu logowania klikasz na opcję "New Account". Pojawi się okno warunków użytkowania, klikasz na "OK". Dopisujesz to co chcesz do nazwy swojej postaci i następnie wypełniasz pozostałe pola tak jak to czyniłeś przy zakładaniu pierwszego konta. Zobacz:

UWAGA! Jeśli chodzi o elementy graficzne, które ujrzysz w oknie czata to zostały one opisane szerzej w zakładce "Ikony". Teraz skupmy się na tworzeniu swoich gier i dołączaniu do już utworzonych.


4. Zakładanie i dołączanie do gier.

Aby założyć swoją grę trzeba kliknąć w przycisk "Create" (Stwórz), który znajduje się po lewej stronie czata. Pojawi się okno. W lewej jego części będzie trzeba wybrać poziom trudności gry. Normal - jeśli postać ma level niższy niż 20, Nightmare - w momencie kiedy ma level wyższy niż 20, a Hell dopiero kiedy przekroczy 30. Po prawej stronie do wypełnienia znajdują się dwa pola. Pierwsze to "Name" gdzie nadajesz nazwę utworzonej grze. Drugie pole to "Password" gdzie można wpisać hasło zabezpieczające grę przed niepożądanymi graczami:

Czasami zdarza się tak, że istnieje już gra założona przez kogoś o tej samej nazwie którą ty podałeś. Sytuacja ta została przedstawiona na poniższych screenach:

 

Zobaczysz komunikat, że ktoś już założył rozgrywkę o identycznej nazwie. Oznacza to, że musisz wymyślić inną nazwę dla swojej gry.

UWAGA! Jeżeli nikt nie może dołączać do założonych przez ciebie gier, zajrzyj koniecznie do zakładki "Ustawienia", a być może znajdziesz rozwiązanie.

W celu dołączanie do gry trzeba w oknie czata kliknąć na przycisk "Join" (Dołącz). Po kliknięciu pojawi się okno z listą dostępnych gier publicznych. Każda z nich ma przy nazwie inny kolor. Te kolorowe kreski to tzw. ping. Do gier oznaczonych czerwonym kolorem niestety nie uda się dołączyć. Tak więc zaznaczasz na liście grę, która ma dogodniejszy ping (kolor zielony lub żółty) i klikasz na "OK".

UWAGA! Może się zdarzyć tak, że lista gier będzie pusta. Oznacza to, że aktualnie nie ma żadnych gier, które by zostały założone przez graczy o podobnym do naszego levelu postaci. Otóż możemy zobaczyć jedynie takie gry, które zostały założone przez graczy o zbliżonym do naszego poziomie. Dodatkowo gry zabezpieczone hasłem nie pojawiają się na liście. Całość obrazuje zamieszczona poniżej tabelka, dzięki której zobaczysz przez kogo założona gra będzie dla ciebie widoczna:

1 10-14 30-34
2-3 15-19 35-39
4-5 20-24 40-44
6-9 25-29 45-50

Bywają także takie sytuacje, że osoba z którą chcesz zagrać założy grę na poziomie trudności jeszcze dla ciebie niedostępnym. Dzieje się tak w sytuacji gdy masz za mały poziom postaci. Wynika to z wymogów levelowych na określony poziom trudności. Na poziomie Nightamare można zacząć grać po osiągnięciu 20 poziomu postaci. Hell jest osiągalny dopiero od 30 poziomu postaci. Obydwa komunikaty informujące o zbyt niskim levelu zostały przedstawione w postaci obrazków poniżej:

 

Jeśli wszystko się powiedzie ujrzysz następującą animację ładowania gry i zostaniesz przeniesiony do samego centrum miasteczka Tristram:


5. Komunikowanie się z graczami.

Jeśli chcesz napisać wiadomość w głównym oknie czata tak, aby był widoczny dla wszystkich, to po prostu wpisujesz tekst i wciskasz klawisz enter na klawiaturze lub klikasz na przycisk "Send", który znajduje się w dolnym prawym rogu okna czata:

 

Sprawa wygląda nieco inaczej jak chcesz napisać prywatną wiadomość do konkretnego gracza. Najpierw wpisujesz tekst, następnie klikasz na jego nickname lewym przyciskiem myszy (tak aby został podświetlony na szaro) i klikasz na przycisk "Whisper", który znajduje się w dolnym prawym rogu okna czata. W ten sposób twoja wiadomość trafia tylko i wyłącznie do osoby, którą zaznaczyłeś:

 

 

Kiedy gracz do którego chcesz napisać znajduje się w grze, musisz użyć odpowiedniej komendy. Wszystkie znajdziesz dokładnie opisane w zakładce "Komendy".


6. Wypełnianie profilu gracza (desc).


Każdy gracz ma możliwość, aby zamieścić jakieś informacje o sobie w specjalnym profilu gracza, tzw. "desc". Zrobienie tego jest bardzo proste. W oknie czata musisz kliknąć dwa razy na swoją ksywę, która znajduje się na liście po prawej stronie ekranu. Gdy to zrobisz pojawi się nowe okno z kilkoma polami do wypełnienia. Cała ta czynność została przedstawiona na screenach:
 

 

Klikając na ksywy innych graczy (dwa razy lewym przyciskiem myszy) możesz przeglądać profile pozostałych osób znajdujących się na kanale.


7. Zmiana kanału i krain.

To zagadnienie zostało dokładnie opisane w zakładce "Kanały".


8. Zachowanie na Battle.net

Przebywając online z pozostałymi graczami należy pamiętać, że nie jesteśmy na kanale sami i powinniśmy przestrzegać pewnych norm kultury. W 1998 roku gracz posługujący się nickiem Gozno napisał następujący apel do wszystkich użytkowników korzystających z usługi BN. Pomimo upływu czasu jest on nadal bardzo aktualny, dlatego postanowiliśmy zamieścić go w tym dziale, żeby dalej niósł swoje przesłanie:

Witam wszystkich!
Jestem Gonzo. Piszę ten apel do wszystkich, którzy grają w Diablo na battle.net i przebywają na kanale POL-1. Każdy wie, że Diablo to wspaniała gra. Szczególnie w trybie multiplayer. Ale pewnie wiele osób zauważyło, że od jakiegoś czasu na POL-1 nie dzieje się dobrze. Kanał stracił swój nastrój, panoszy się chamstwo. To smutne. Siedziałem raz (27 czerwiec 1998) na POL-1 i rozmawiałem z kumplami na temat upadku kanału. Postanowiliśmy to zmienić! Każdy, kto jest na POL-1 od dłuższego czasu (kilka miesięcy) to wie, że kiedyś było o wiele lepiej. Ja siedzę na kanale od czterech miesięcy i pamiętam, że wtedy było naprawdę fajnie. Koledzy, którzy są na kanale dłużej mówili, że wcześniej było jeszcze lepiej. I jestem pewien, że mają rację.
Dlaczego POL-1 nie miałoby wrócić do dawnej świetności? To jest możliwe, tylko wszyscy muszą tego chcieć :) Trzeba przeprowadzić zmiany: należy "zaopiekować się" nowymi na kanale, pamiętam, że jak ja byłem nowy, to dużo osób mi pomogło i serdecznie im za to dziękuję. Teraz, jak przyjdzie jakiś nowy, usłyszy głównie przekleństwa i obelgi i zacznie sam przeklinać. Jeżeli np. ktoś zacznie z nim przyjaźnie rozmawiać, pomoże, zaprzyjaźni się, to stosunek tego nowego do naszego kanału będzie inny. Będzie on przychodzić z przyjemnością, bo będzie wiedział, że znajdzie tu przyjaciół...
Należy pozbyć się chamstwa na kanale; wiem, że to bardzo trudne, bo jest wiele "graczy", którzy przyjdą na kanał tylko po to, aby bluzgać (zawsze tworzą nową postać z 1 levelem). Ale jest na to rada. Po prostu ignorować ich. Nieważne, że mówią, że jesteście głupi, że wasi koledzy to %#@% (nie chcę przeklinać, bo to oficjalna prośba). Po prostu nie odpowiadajcie im. Niech mówią, że jesteście tchórze, bo nie odpowiadacie. Przecież i tak wasi kumple wiedzą, że to nieprawda, a to na ich uznaniu wam zależy, a nie tych, co wam bluzgają, prawda? Więc nie zwracajcie na nich uwagi (przecież po co powstała komenda /ignore, nie?). Wiem z doświadczenia, że jak się komuś nie odpowiada, to on rezygnuje. Muszę przyznać, że sam czasem odpowiadałem tym bluzgającym, a ich to tylko zachęcało do dalszego przeklinania, czyli nie dawało to żadnego sensu...
Starajcie się nie przeklinać, piszę starajcie, bo nie mówię, żeby leciały same święte słówka. Tylko jest różnica, gdy ktoś powie: "o kur..., stary, ale się cieszę", a "hej, ty, kur.. mać, chcesz wpier..., kut.... jeb...?". Więc nie sypcie takich wiązanek, jak ta druga...
Jeśli będziemy się do tego stosować, to POL-1 wróci do swojej świetności. Ale tu potrzebna jest pomoc wszystkich. Więc proszę Was, prześlijcie ten apel do wszystkich waszych znajomych z netu, którzy grają w Diablo na bn. Niech oni przekażą go swoim znajomym i tak dalej. Jeśli każdy dostanie ten apel, to jestem pewien, że POL-1 się zmieni z powrotem na lepsze. Wróci "stara gwardia" (mam nadzieję, wrócicie, prawda?). Będzie lepiej. Na pewno. Tylko przesyłajcie to każdemu i stosujcie się do tego. Wiem, że to będzie trudne, nawet ja ciężko widzę te wszystkie "nakazy" :) ale chcemy dawnego nastroju POL-1, prawda?
Ten apel może wydawać się Wam strasznie idealistyczny i niemożliwy do wykonania. Ja nie jestem idealistą, widzę co się dzieje. Po prostu chce, jak pewnie każdy z Was, aby było tak jak dawniej. Tylko nie mówcie, że to nierealne. Jak będziecie tak mówili, to pewnie, że nic się nie uda. Musimy przestać narzekać i zacząć działać, prawda? Będzie lepiej, musicie w to wierzyć i działać, a wtedy NA PEWNO będzie dobrze :)