Single Player to tryb rozgrywki jednoosobowej z opcją zapisywania gry w dowolnym momencie i wznawiania jej. Po uruchomieniu gry ujrzysz menu główne (klikaj na obrazki w celu powiększenia):

Wybierz z niego pierwszą pozycję czyli Single Player. Kolejnym ekranem jaki się ukaże będzie panel wyboru postaci. Kiedy się już zdecydujesz kliknij na przycisk OK:

Przejdziesz do formularza, gdzie musisz wpisać ksywę dla swojej postaci. W trybie single player panuje dowolność znaków łącznie ze spacją. Polskie znaki typu ą, ę, ó, ł, ś, ć, ź, ż, ń nie działają:

 

Jak już wpiszesz ksywę i zatwierdzisz klikając na OK, gra przeniesie cię do miasteczka Tristram, gdzie zaczniesz swą wędrówkę:

W Diablo 1 nie musisz się ograniczać do jednej postaci. Możesz mieć ich wiele i założyć w każdej dowolnej chwili. Służy do tego opcja New Hero w menu gry:

Gdy zapiszesz grę, możesz ją wczytać klikając na wybraną postać. Pojawią się dwie opcje Load Game oraz New Game. Ta pierwsza spowoduje wczytanie gry od momentu, w którym ją zapisałeś, druga sprawi rozpoczęcie zupełnie nowej rozgrywki zbudowaną wcześniej postacią: