Data publikacji:
27 marca 2008
Redaktor:
Decimius.EPI.
Rozmówca:
Drago(SI)
Screeny: 01 | 02 | 03
 Decimius - Cześć Drago!

Drago
- Witam!

Decimius - Jesteś jednym chyba z bardziej znanych webmasterów na pol-1. Kiedy stworzyłeś pierwszą stronę www? Było to jakieś zlecenie klanowe czy raczej projekt na własne potrzeby?

Drago - Stan mojej wiedzy na temat tego czy jestem znany czy nie jest żaden, ale dziękuję za miły wstęp. Moją pierwszą stronę (a raczej grafę) do D1 stworzyłem dla klanu MB w 2002 roku. Po niej były następne - w sumie chyba ze cztery i wszystkie dla klanu MB. Taki był rzeczy początek.

Decimius - Ile ogólnie stron związanych z tematyką Diablo stworzyłeś? Masz jakąś listę?

Drago - Trudno mi powiedzieć ile stron klanowych stworzyłem, ponieważ pod koniec 2007 roku straciłem „cały dorobek graficzny” zapisany na twardym dysku. Przestrzegam przed formatowaniem partycji dysku po spożyciu większej ilości napojów o dużej mocy :) W każdym razie jak sobie przypominam to robiłem grafiki lub strony dla klanów i gildii: MB - 4 projekty z aktualnym włącznie, QoD – 1 projekt, FC – 2 projekty z aktualnym włącznie, NPC – 2 projekty, SL – 3 projekty z aktualnym włącznie, IG – 3 projekty z aktualnym włącznie, DA – 3 projekty, GV – 1 projekt, IF – 2 projekty, BD – 2 projekty, GoD – 2 projekty, PoS – aktualny, WoD – aktualny, ZD – aktualny, TDA – aktualny, N – aktualny, WT – aktualny, WOTW – aktualny. Swoje zapędy „twórcze” rozszerzyłem na gry D2 (np. DP klan) i Quake. Nie mam wiedzy, co aktualnie się dzieje z większością stronek.

Decimius - Skąd czerpiesz pomysły na poszczególne strony?

Drago - Pomysły biorą się same w trakcie prowadzonych prób (a bywa ich czasem wiele) ruszenia samego projektu. Nie jest to łatwe zadanie - powiem więcej, czasem zniechęcające.

Decimius - Czy jak ktoś składa zamówienie to mówi Ci jak strona ma wyglądać czy masz może wolną rękę w tworzeniu?

Drago - Zwykle zlecający zdają się na moje pojmowanie sprawy w tej materii, a czasem informują, czego oczekują. Staram się to realizować, choć nigdy nie jestem pewien czy z dobrym skutkiem.

Decimius - Skąd bierzesz te wszystkie grafiki? A może sam je tworzysz?

Drago - Najczęściej elementy, które tworzą grafikę wyszukuję w Internecie. Z zebranych elementów graficznych wybieram interesujące części do przerobienia, łączenia, modyfikowania itp. Wykorzystuje też swoje pomysły – generalnie jest ich dużo mniej ;)

Decimius - Jak długo zajmuje Ci stworzenie jednej, kompletnej strony www?

Drago - Kompletną stronę mogę zrobić (zakładam, że mam skonkretyzowany pomysł a strona jest prosta) w dwa dni łącznie z newsami i księgą gości.

Decimius - Czy zgłaszają się do Ciebie obce osoby z pol-1 z prośbą utworzenia im strony? Pomagasz im wówczas czy tylko realizujesz zamówienia od znajomych?

Drago - Owszem – zdarzają się i tacy. Staram się pomagać każdemu, kto o to poprosi, jeżeli to nie dezorganizuje mi życia prywatnego. Zdarzają się też prywatne projekty zupełnie niezwiązane z D1.

Decimius - Czy pomimo upływu czasu, nadal masz taki sam zapal do tworzenia stron jak kiedyś?

Drago - Przyznam, że z tym bywa różnie. Generalnie zależy to od nastroju oraz od interlokutora :)

Decimius - Czy masz tremę przed premierą strony w Internecie? Liczysz się z opiniami Internautów?

Drago - Oczywiście, miewam też mieszane odczucia o efekt, jaki wywoła prezentacja moich zmagań z oczekiwaniami zlecających a jeszcze bardziej pozostałych Internautów.

Decimius - Czy pozytywne ich oceny dają Ci mobilizacje do dalszej pracy?

Drago - Jak się przekonałem, co człowiek to inne zdanie w jednej sprawie. Powiem, że takie oceny są często mobilizujące, ale przecież zdarzają się też mniej pochlebne i one zniechęcają, jeżeli nie są szczere. Trudno wymagać, aby każdemu podobało się to, co robię.
Reasumując wolę te pozytywne opinie :) – myślę, że nie jestem w tym odosobniony.

Decimius - Jak długo jeszcze planujesz pomagać graczom z pol-1 w tworzeniu stron?

Drago - Tak myślę, że nie znam dnia ani godziny.........:)

Decimius - Czy robiłeś strony tylko dla polskich graczy czy trafiły się jakieś zamówienia z zagranicy?

Drago - Wyłącznie dla graczy PL. Nie jest dla mnie wyzwaniem robienie stron dla innych nacji :) - no, bo kto to zrozumie :)

Decimius - Czy zdarzyło się kiedyś, ze jakiś inny klan przejął stronę klanowa już nieistniejącego?

Drago - Nic mi o tym nie wiadomo.

Decimius - Z jakiej strony www jesteś najbardziej zadowlony?

Drago - Zadowolony jestem z każdej, która przypadła do gustu zlecającym oraz innym Internautom. Powiem tak – co projekt to zmiana uczuć :)

Decimius - Czy tym sposobem (tworzeniem stron) rekompensujesz sobie czas, jaki mógłbyś poświęcić na granie?

Drago - Można tak to ująć. Pomimo, że nie bywam na BN uczestniczę w życiu społeczności graczy Diablo 1 poprzez to, co robię.

Decimius - Do kiedy byłeś aktywnym graczem? Bo teraz rzadko bywasz na BN, dlaczego?

Drago - Aktywnym graczem byłem (chyba) do 2004 roku. Pojawiałem się jeszcze w 2005 roku. Obowiązki domowe itp. związane z pracą nie pozwalają abym regularnie grał lub bywał na BN. Czasem muszę zniknąć nawet na dwa tygodnie.

Decimius - Czy zdarzyło się, ze strona, która zrobiłeś została zhackowana przez kogoś? ;p

Drago - Na dzień dzisiejszy nie mam takiej wiedzy. Poza tym, komu by się chciało to robić i po co ??:)

Decimius - Czy Twoje umiejętności w tworzeniu stron www wynikają wyłącznie z hobby czy może kształcisz się w tym kierunku?

Drago - Wyłącznie hobby. Podejrzewam, że gdybym nie miał okazji grania w D1 i poznania niektórych ludzi to pewnie nie przyszło by mi to do głowy.

Decimius - Jakich programów używasz do ich tworzenia?

Drago - Najważniejszym programem jest Photoshop. Zaczynałem od wersji 5.0 potem kolejno 6.0, 7.0, 8.0 i obecnie 9.0 czyli CS 2. Próbuje też sił na nowym Photoshopie CS3 – to prawdziwy kombajn. Oprócz Photoshopa używam Corel Draw włącznie do wersji X13, Potodrow 2000, Paint Shop Pro 10 oraz Paintera. Czasem używam Flasha MX do małych animacji flashowych. W każdym z w/w programów jest „coś”, co się przydaje w zależności od tego, co chcemy zrobić.

Decimius - Co byś poradził początkującym webmasterom?

Drago - Rada jest jedna – przez ćwiczenia oraz naukę dochodzi się do celu. Tak czy owak najważniejsze są narzędzia do pracy w postaci programów. Od strony graficznej - najlepszym programem jest niewątpliwie Photoshop. Ten program nie ma ograniczeń oprócz fantazji tego, co z niego korzysta. Poza tym do Photoshopa jest wiele dodatków w postaci filtrów, styli, pędzli, kształtów, gradientów, zautomatyzowanych zadań, styli internetowych, itp. Polecam Pohotoshop CS2.

Decimius - Pracujesz aktualnie nad jakimiś stronami?

Drago - Aktualnie pracuję nad dwoma projektami niezwiązanymi z D1.

Decimius - Jakie były twoje początki z grą Diablo?

Drago - Moje spotkanie z D1 nastąpiło w 1999 roku. Poznawałem grę tnąc wojem. Gra bardzo szybko wessała mnie do tego stopnia, że traciłem poczucie czasu. Skutkiem tego było konieczne zastosowanie „odwyku”, który trwał 5 miesięcy. Taki prawdziwy powrót do D1 oraz próby grania poprzez net na BN to chyba początek 2002. Głównie grałem wojem. Moim pierwszym nauczycielem był „Piwekk” z klanu TR, który zaszczepiał we mnie oprócz umiejętności walki wojem również ideę FL.

Decimius - Jaka jest Twoja historia klanowa?

Drago - W drodze do oświecenia i uzmysłowienia sobie, po co jestem na BN byłem członkiem kilku klanów. Jednak tylko jeden mogę tu wyróżnić a mianowicie Świętą Inkwizycję. Werbunek przeprowadził jeden z Masterów klanu - Astaldo[SI]. Test trwał chyba ze 2 tygodnie zanim zostałem przyjęty w szeregi SI. Powiem tylko, że lepiej nie mogłem trafić. Oczywiście przyznam się do grzechów, które popełniłem. W pewnym okresie należałem (w tym samym czasie) aż do czterech klanów :) Niech pozostanie to tajemnicą jakich :)

Decimius - Jakie wydarzenie na BN utkwiło Ci najbardziej w pamięci?

Drago - Wydarzeniem, które utkwiło mi w pamięci było niewątpliwie przyjęcie mnie w szeregi SI – to było pozytywne odczucie. Powiem więcej - cały okres, kiedy byłem aktywnym członkiem SI to same pozytywne odczucia.

Decimius - Jak byś ocenił to, co się dzieje obecnie na BN?

Drago - Ujmę to tak - z uwagi, iż jestem rzadkim gościem na BN nie mnie oceniać to, co tam się dzieje.

Decimius - Porównaj "tamten BN" z obecnym.

Drago - Odpowiedź jak wyżej, z tym, że na pewno jest inaczej – tamto już się nie powtórzy. A na dowód tego powiem, że teraz już nie wciąga mnie to tak jak wtedy. Chyba się starzeję ;p

Decimius - Czy BN jakoś wpłynął na Twoje życie?

Drago - Nigdy nie łączyłem D1 z życiem prywatnym w związku z tym moje granie nie miało wpływu na rzeczywisty bieg spraw.

Decimius - Czy jeszcze cos pogrywasz czy już raczej tylko wpadasz na kanał w celu konwersacji?

Drago - Częściej wpadam niż gram – jeżeli moje rzadkie pojawianie można nazwać wpadaniem. A gram wyłącznie ze znajomymi ;)

Decimius - Co Cię denerwuje w obecnym BN, a jakie są jego pozytywy?

Drago - Denerwuje mnie stosunek starych graczy do nowych. Oczywistym jest, że każdy nowy gracz popełnia błędy takie czy inne i trudno się temu dziwić. Ciśnie się tu powiedzenie stare jak świat „zapomniał wół jak cielęciem był”. Pozytywy – to chyba najważniejsza rzecz – BN ciągle żyje i chyba ma się dobrze :)

Decimius - Czy uczestniczysz w zlotach Diablo-maniaków?

Drago - Z przyczyn, których tu nie będę przytaczał nie uczestniczę w zlotach Diablo 1 ani Diablo 2.

Decimius - Miałeś styczność z D2? Jak oceniasz druga cześć tej gry?

Drago - Owszem – gra w D2 na jakiś czas mnie pochłonęła jednak nie do tego stopnia, abym musiał rezygnować z D1.

Decimius - Czego byś oczekiwał od Diablo III?

Drago - No cóż, żeby mnie wessało na jakiś czas :D

Decimius - Dziękuję za rozmowę!

Drago - Miło było porozmawiać. Pozdrawiam!