Data publikacji:
17 luty 2008
Redaktor:
Decimius.EPI.
Rozmówca:
FC-Model(KoS)
Screeny:
01 | 02 | 03 | 04 | 05 | 06 | 07 | 08 | 09 | 10 | 11
 Decimius - Cześć Model

Model - Siema ;)

Decimius - Obecnie najczęściej można Cię spotkać na BN kiedy grywasz w Star Crafta z dodatkiem Brood War. Czy grywasz jeszcze w Diablo czasami, czy może definitywnie zakończyłeś ten etap?

Model - Generalnie tak, skończyłem. Ostatnio tylko z Kempesem zagrałem jakieś 2/2 ale tak to nie gram w D1.

Decimius
- Co powoduje, że mimo zakończenia gry w Diablo nadal wpadasz na pol-1?

Model -  Bo jestem no lifem :) spędziłem tu kupę czasu i się przywiązałem a ostatnio tryb życia, pracy, mieszkania sprzyja byciu no lifem, poza tym w SC/D2 nie gram tak maniakalnie, żeby mieć tam jakichś znajomych, mój komp nowych gier nie pociągnie (ale już niebawem ;d więc siedzę na retailu.

Decimius - Kiedy w ogóle pierwszy raz zagrałeś w tę ponadczasową grę jaką jest D1? Od razu trafiłeś na BN czy może najpierw jedynie w trybie single player?

Model - Pierwszy raz to gdzieś w 4-tej klasie podstawówki w jakieś demo ;p które przeszedłem nie wiem ile razy. Potem jak wyszła pełna wersja to kupiłem z kolegą oryginał, który mam do dziś :) Przeszedłem pierwszy w szkole ;p singla wojem. Potem chwilę bawiłem się w direct cable conection i gdzieś przy okazji zaliczyłem godzinny (słownie ;p) epizod z BN, gdzie mając 1lvl stękałem na kanale (znane?;d) czy ktoś ze mną zagra. W tamtych czasach samo połączenie z Internetem można było uznać za sukces. W końcu ktoś się zgodził, 5min ładowało dane z gry ;d (modem 14.4k;d) i po paru minutach jakiś łuk z 30lvl mnie zabił. Potem była długo przesuwana premiera D2, gdzie w między czasie na początku liceum postanowiłem zobaczyć BN. I już mi tak zostało.

Decimius - Jaki był pierwszy klan, do którego trafiłeś?

Model - Paladyni Westmarchu (PW), początkowo miał to być klan D2, ale ze względu na długo przesuwaną premierę gry, stali się w efekcie klanem D1, ale mnie już w nim nie było. A pierwszym klanem stricte d1, do którego złożyłem podanie było Brotherhood of Horadrim, ale zanim rozpatrzyli moje podanie Cemot przyjął mnie do Knights of Salvation :)

Decimius - Dlaczego skierowałeś swoje pierwsze podanie o wstąpienie do klanu akurat do Brotherhood of Horadrim?

Model - Pierwszy wyskoczył w wyszukiwarce ;p Spodobał mi się klimat na ich stronce, byli jednym z większych i najstarszych klanów prosperujących wtedy.

Decimius
- Grywasz trzema profesjami, która jest Twoją główną?

Model - (Paladyn;p) Patrząc pod kątem czasu poświęconego na granie to woj, ale kiedyś to był mag :)

Decimius - Za co cenisz poszczególne typy postaci? Która Twoim zdaniem jest najpotężniejsza, da się to jakoś ocenić?

Model - Woja za kultowość i to, że był moją pierwszą postacią i wprowadził mnie w świat Diablo, łuka za elastyczność a murzyna za to, że jest czarny :) Co do drugiego pytania, hmm... powiedziałbym, że łuk ale bardzo ciężko na nie odpowiedzieć, bo w sprawnych rękach każda postać sieje zniszczenie, szczególnie woj :)

Decimius
- Dlaczego postanowiłeś poszerzyć swoje horyzonty wiedzy o granie wszystkimi postaciami? Niektórzy gracze ograniczają się jedynie do jednej profesji.

Model - Nie do końca poszerzałem, kiedyś mag był moją główną postacią. Po powrocie z D2 na D1 postanowiłem znowu grać wojem, chyba dlatego, że wojem "czuć" co się dzieje i ma to "coś" (ah te duele z lf i gpowa;d) a magiem przy tej prędkości gry, chwila nieuwagi i jest zonk. Jeśli chodzi o łuka, to zrobiłem go bardziej z ciekawości, bo nigdy nim nie grałem a także w myśl zasady "poznaj swojego wroga" jako, że łuki to chuje ;p i wszyscy na nie narzekają. Poza tym w pewnym momencie stwierdziłem, że już więcej wojem się nie nauczę/nie osiągnę i dobrze by było umieć "coś" zagrać wszystkim. A potem spodobało mi się granie tą profesją, bo jest wszechstronna i potrafi naprawdę sporo namieszać, tylko czasem zapominam, że to nie woj i że nie ma tarczy:) A murzyna tak na dobrą sprawę to nigdy nie odkurzyłem i jest tylko figurantem :)

Decimius
- Pamiętasz swojego pierwszego duela? Dużo godzin spędziłeś na treningach?
Kto dał Ci pierwsze podstawy i pełnił rolę nauczyciela?

Model - Pierwszego grałem z Cemotem(KoS), który pokazał mi jak w to sie w ogóle gra:), zaraz potem był turniej KoS, gdzie grałem z Sauronem i Loucypherem (do dziś się spotykamy, ale już nie pije Mustaków, bo ma żone i dziecko ;p) Ja wiem czy dużo. Na pewno trochę :) ale nigdy nie grałem jakoś kosmicznie dużo typu po 8h, żeby być de best. Jeśli chodzi o nauczycieli, to przede wszystkim Cemot(KoS)-woj i Rzeźik(KoS)-mag, potem Azeroth(BD) i Grimgroth(BD), a także Uriel(SI) i Shadow(IB), którzy pokazali mi łuka oraz tan_Gonarro[BH] lajta w innym wydaniu.

Decimius - Kiedy dołączyłeś do KoS i co nabardziej wspominasz z pobytu w tym klanie? Dużo graliście wojen czy może bardziej skupialiście się na turniejach?

Model - 10 IX 1999. Hmm... klimat klanu, strony, duele i wyścig za uszami, co tygodniowe spotkania klanowe (oraz weekendowe w RL ;p) i turnieje, pierwsze przygody alkoholowe z Loucypherem :) a potem za czasów D2 masowe expowanie klanowe i jeszcze WIĘKSZE turnieje. Wojen było kilka a tak to turnieje co tydzień po zebraniu:)

Decimius
- Jakie działania wojenne klanu KoS dostarczyły Ci najwięcej emocji?

Model - Żadne :P na D1 nie załapałem się na żadną wojnę, a na D2 moje możliwości modemowe oraz sprzetowo-lvl w D2 nie pozwoliły na granie, z czasem jak zeszły lagi, poprawiły się łącza, a ja dorobiłem się czegoś to już nie było wojen ;/ Zresztą D2 ze względu na wielkość świata i klimat, bardziej sprzyja turniejom niż wojnom.

Decimius - Jesteś jedynym z ostatnich KoSiarzy na BN, czy nie jest Ci z tego powodu żal?

Model
- Nie.

Decimius - Do kiedy KoS był aktywnym klanem?

Model - Gdzieś do końca 2003r, po wydaniu patcha 1.10 do D2 jeszcze przez chwile parę osób grało, ale ten patch dobił kompletnie D2 i praktycznie przestaliśmy grać. W tym okresie powstał Angrenost Realm PvP, zresztą z tych samych powodów, gdzie parę razy jeszcze zagraliśmy jakieś duele, ale 1.10 dobił definitywnie klan.

Decimius - Były pomysły reaktywacji klanu KoS?

Model - Nie, nie ma po co. Klan zaczął podupadać dobre 5-6 lat temu, gdzie ludzie zaczęli iść na studia, do pracy, zakładać rodziny (dzisiaj co najmniej 5-ciu ma dzieciaki) co skutkowało brakiem czasu i ciekawszymi zajęciami, poza tym ludziom się gra zwyczajnie znudziła. Ile można grać i to w jedną grę. Teraz spotykamy się raz w roku na K.O., żeby się zresetować jak dobrzy znajomi.

Decimius -  Do kiedy na diablo pol-1 byli jeszcze jacyś KoSiarze oprócz Ciebie?

Model - Do premiery D2. Potem na retailu pojawił się ze dwa razy Loucyphre z bratem, ale po tygodniu znikneli.

Decimius
- Ostatnio widziałem Cemota na pol-1, macie nadal jakiś kontakt?

Model - GG, kom, K.O.

Decimius - Nie myślałeś nigdy później o zmianie tagu?

Model - Nie, nie czułem takiej potrzeby. Przez jeden dzień byłem w IB. A tak to chwile w SW i QoD pod fastami ;p

Decimius - Wymienisz ksywy tych fastów?

Model - Przecież to już nie fasty ;p wszyscy o nich wiedzieli, przynajmniej o jednym ;p MacGyver(SW), Korgan(QoD)

Decimius - Kiedy trafiłeś do klubu wojow FC? Dlaczego zdecydowałeś się do nich dołączyć?

Model - Gdzieś w 2005 roku, Mathey powiedział mi, że reaktywują FC i zaproponował członkostwo. Jako, że jeszcze lubiłem grać :) i zapowiadała się spora dawka grania, zgodziłem się. Dodatkowo, pojawił się Meskal, który dla mnie był "mityczną" postacią z dawnych czasów i twórcą legendarnego FC i liczyłem, że nauczę się czegoś "magicznego" ;d

Decimius - Kiedy trafiłeś do klubu wojów FC, do kiedy to zrzeszenie było naprawdę aktywne i dlaczego poszczególni wojownicy nie pojawiają się w ogóle już na BN?

Model - Gdzieś do 1-wszego turnieju, bo szczerze to nie pamiętam. Nie wiem, pytaj ich :) Pewnie mają ciekawsze zajęcia (raz na rok pijanego Mathey'a i Huzzara widzę)

Decimius
- Dysponujesz dużą wiedzą na temat gry, dużo czasu spędziłeś nad lekturą Jarluf's Guide, a także rozpracowywaniu mechaniki gry?

Model - Jarulfa przejrzałem raz ;p jak szukałem qlvl affixów. A tak to większość wiedzy posiadam z praktyki i od innych graczy.

Decimius - Jesteś na BN od 1999 roku, jak byś porównał tamten BN z obecnym? Jaki czas dla diablo pol-1 był najlepszym? Co się zmieniło od tamtej pory?

Model - Ciężko porównać, wtedy byłem nastoletnim gówniarzem, sam internet to było coś magicznego, poza tym wtedy zaczynałem przygodę z D1 i gra była dla mnie tajemnicza i ciekawa, co za tym idzie sam BN był czymś magicznym. Ale jak to starzy ludzie mówia;p, wydaje mi się, że wtedy było lepiej. Ale jak to w życiu, wszystko się zmienia. Myślę, że najlepszym okresem były czasy 96-98(99) jak Diablo jeszcze raczkowało i wszystko było nowe i tajemnicze, ludzie SZUKALI i HANDLOWALI konkretnymi itemami, Holger i cow lvl byli legendą ;p a możliwość połączenia z BN, była wręcz mistycznym doznaniem (ach ta TPSA i modemy;d). Do tego powstawało bardzo dużo narzędzi, hacków i modów, z których ludzie przecież do dziś korzystają. A także okres 2000-2002(03), kiedy D1 miało "drugi" rozkwit i zostało rozłożone na części i złożone z powrotem w postaci obecnego PvP i WOJEN. Co się zmieniło? W/g mnie znaczenie słowa "KLAN" oraz mentalność ludzi, ale wszystko na ten temat napisał już Azmodan w swoim felietonie "Odezwa".

Decimius - Jakie jest Twoje podejście do nowych graczy?

Model - Brak, nie gram w D1, ale jak słyszę dziecko D2 z 1lvl "dajcie itemy plis" to mi się nóż w kieszeni otwiera.

Decimius - Dlaczego panuje taka duża przepaść Twoim zdaniem w skillu pomiędzy graczami nowożytnymi (rok 2004) i starożytnymi (przed 2004)?

Model - Wydaje mi się, że z braku pokory. Pograją trochę i myślą, że już wszystko potrafią, co przekłada się na brak gry, zawężanie sie do gier typu w/w i to co napisałem we wstępie swojego "poradnika" (nie chce go tak nazywać, ale to jest najbliższe słowo, które pasuje), czyli granie jednym utartym cfg/sposobem, bo inni tak grają nawet nie wiedząc dlaczego i potem słyszę pytania "czemu nosze RC?". Całość potęguje BRAK ludzi do gry, co w efekcie daje brak motywacji i ZERO rywalizacji (nawet tej zdrowej). Gracze "starożytni" mieli HORDY przeciwników i wygranie jakiegoś turnieju (np. Arena) czy wojny było czymś, więc ludziom zależało. Poza tym, więcej rozkminiali - co? jak? dlaczego? Do tego dochodzi możliwość grania z Brazylijczykami czy Niemcami. Poza tym w/g mnie dzisiaj są "lepsze" łącza i nie ma takich jaj jak kiedyś, a gra jest mniej losowa. Ale to moje osobiste odczucie :)

Decimius -
Jak byś ocenił aktualny poziom gry?

Model
- Nisko. Jak wygrałem z Ertaiem-TDA- 3-0 w 2min (trafił mnie tylko raz, w ostatniej rundzie padając), to stwierdziłem, że musi być tragicznie, skoro Ertai młóci wszystkich i niestety poziom jest niski. Zakrzew i Sargon coś ogarniają, ale oni prawie nie grają.

Decimius - Należysz również do One Dot Team. Przybliż wszystkim szczegóły tej organizacji. Kto wchodzi w jej skład i kto był pomysłodawcą założenia?

Model - Zaczęło się od tego, że zacząłem nosić 1dota, bo fajnie wyglądał, poza tym był odmianą od monotonnych 3dotów ze złotą ramką, gdzie całe pol-1 wygląda tak samo. Z czasem N4p4lm wbił 49lvl i 1dota, a potem KuraK(RV), w efekcie, któregoś dnia N4p4lm stwierdził, że jesteśmy jak trzej muszkieterowie (za d'Artagnana robił GuessWho(DM);p) i że zakładamy organizację i opatentowujemy 1dota, bo coraz więcej osób zaczyna kserować 1dota ;p To N4p wymyślił opisy i nazwę.

Decimius - 24 października 2006 byłeś jednym z założycieli gildii PiS? W jakim celu ona powstała?

Model - W celu wojny z EPI :) Sprawa zaczęła się podczas wojny EPI vs EH, gdzie namówiliśmy Bless'a, żeby wkręcił Jogiego (EPI) i mnie (EH) w tę wojnę. Efekt był taki, że obie strony się bunkrowały, EH przepadło ;p a trzeba było ustalić regulamin i Solez zrzucił to na mnie;p, w efekcie pół godziny przed rozpoczęciem wojny ustalałem z Jogim i Blessem regulamin na kanale ;p w międzyczasie powstało kilka zgrzytów (m.in. o wyzywaniu na wojenne), ale regulamin powstał. Po czym, trzy minuty przed północą Bless spierdzielił na Warcrafta ;d i zostałem na pol-1 sam z Jogim. Po chwili Jogi mnie wyzwał i wygrał 3-0 (kolejne rundy już nie były takie rózowe ;s ale liczy się pierwszy wynik). Potem kolejne dni oba klany się bunkrowały i w efekcie Jogi wyciał całe EH. W odczuciu moim i Napalma ;p wyszło na to, że EPI bunkruje się za murzynem, który ma całą robotę odwalić za nich (no offence), poza tym liczyłem, że sobie coś pogram ;p W tym momencie razem z Napalmem, stwierdziliśmy, że zakładamy PiS i wypowiadamy wojnę EPI. Efekt był taki, że Bless nie chciał grać i cały temat umarł po paru dniach.

Decimius - Wiem, że również testowałeś sporo modów do Diablo 1. Który uważasz za najlepszy i dlaczego?

Model - Tak na dobrą sprawe to sporo grałem tylko w nowego Rebirth'a, a resztę modów liznąłem. ME mi jakoś nie przypadł do gustu (może za krótko grałem, bo w sumie Diablo nie ubiłem). Nethermod miał ciekawe itemy, ale to było praktycznie D1 tylko z nieznacznie zmienionymi unikatami. Grałem też w Przebudzenie, ale za bardzo przypomina mi zwykłe Diablo. Dotychczas najbardziej spodobał mi się ReX, takie D2 z klimatem D1 albo odwrotnie :) Bardzo fajne są też The Dark Mod i The Hell.

Decimius - Za czasów PW grałeś sporo w D2. Czy sequel przypadł Ci aż tak bardzo do gustu?

Model - I tak i nie. Jak pierwszy raz włączyłem D2 to byłem przerażony co to za gówniane grafiki przedmiotów i jak to w ogóle wygląda, ale z czasem gra mnie wciągnęła, poza tym cały klan przeniósł się na D2. Diablo II jako odrębna gra jest w/g mnie bardzo dobra, wciąga i tak naprawdę wszystkie inne tego typu są nieudolnymi klonami D2 i szczerze mówiąc sama gra mi przypadła do gustu, ale jeśli spojrzeć na nią pod kątem sequela to w/g mnie utraciła klimat Diablo a po odejściu głównych twórców i wydaniu patcha 1.10 gra straciła ducha i przeobraziła się już totalnie w fabrykę postaci, itemów i totalne PvM (PvP jest, ale w porównaniu z poprzednimi częściami/patchami to dla mnie to nie jest PvP ;/). Czasami (raz na rok czy poltora ;p) mam ochotę na D2, gdzie pogram z tydzień i mi się nudzi, bo nie mam zdrowia do bicia lvlu i expienia, a na AR są gówniane zasady PCL a'la wyrównanie szans i połowa przedmiotów i buildów/skillów jest zakazana, a żeby grać free duels na CBN zwyczajnie mnie nie stać (a nie wydam majątku na allegro ;p). Poza tym jak PW powstało to nie było jeszcze D2 i w ich barwach nigdy nie grałem w D2 czy D1.

Decimius - Jaki akt w D2x uważasz za najlepszy, a jaki za najgorszy i dlaczego?

Model - Podobał mi się 3-ci ze względu na Mefisto, 4-ty miał fajną muzykę i przypominał trochę D1, a dwa pierwsze dla mnie są totalną porażką, bieganie po jakichś pustyniach czy pustkowiach za kolczastymi biesami, no co to ma być?

Decimius
- Twój najwyższy lvl w D2, kim zdobyty?

Model - 99, dwa razy, paladynem. Ale na 1.09 to nie był jakiś wielki wyczyn. Rekord był 10h (ekipa expowała), a jakiś gość sorcem mówił, że nabił w 14h, ale miał potem dość na 3miesiące xd

Decimius - Jesteś posiadaczem unikalnego konta "Model!", kiedy zostało założone?

Model - 2000, jakieś 2dni po premierze D2 w Polsce, bo Model było już zajęte ;/

Decimius - Czy to dobrze, ze Blizzard wprowadził blokadę niektórych znaków w acc?

Model - Pytaj Blizzarda, może wynikało to z jakichś technicznych aspektów, dla mnie to bez różnicy chociaż szkoda mi konta M@del(KoS) ;p, na którym był mój pierwszy wojak.


Decimius - Skąd w ogóle pomysł na ksywę?

Model - Ten nickname wziął się od mojego nazwiska.

Decimius - Z jakiej wygranej miałeś największą satysfakcję?

Model - Pal vs Pal z SaroFem :) a także każde zabicie amki ;d i jak ubiłem palem barba Cemota (w dniu wydania 1.10), to stwierdziłem, że gra jest głupia i wyłączyłem ją ;D

Decimius - Niedawno na Diablo1.pl była nagłośniona sprawa magic missle. Jaki wałek z którym miałeś do czynienia był tego typu najgłośniejszą sprawą i kogo o dotyczył?

Model - 1009hp i "jestem legit" :) Nie spotkałem się z żadnym grubszym wałkiem tego typu, nie było mi dane poznać Lwa czy Horaciusa ;d Z większych akcji to Morgon vs. Azur i AK aka "kot miauczy" ;p ale to raczej komedia niż przekręć. A tak to wszystko to co na porządku dziennym, że ktoś pije, gra na "kaazie" czy inne drobne przekręty typu haste na Shaeferze czy "walk through the walls" albo inne bajerki z Artemisa. Ale żaden z nich nie był w ten sposób nagłaśniany, jedynie Kronos poleciał z Areny za "kaaze" (ja uważam, że grał chociaż sam zainteresowany i LoRn twierdzą, że nie, ale nie ma tego jak sprawdzić).

Decimius - Jak oceniasz działalność serwisu Diablo1.pl?

Model -  Dobrze :) Podobają mi się niektóre pomysły, np. Pol-1 TV :) poza tym dobrze, że jeszcze istnieje jakiś w miarę "żywy" informator o tym co się dzieje na umarłym pol-1.

Decimius - Dziękuje za wywiad.

Model - Dzięki również. Idziemy na browar ^^