Data publikacji:
26 luty 2008
Redaktor:
Decimius[EPI]
Rozmówca:
Noktis
Screeny: 01 | 02 | 03
 Decimius - Siema Noktis!

Noktis - Witam!

Decimius - Kiedy po raz pierwszy zagrałeś w Diablo?

Noktis - W Diablo po raz pierwszy zagrałem chyba w 2000 roku, ogóle to była jedna z pierwszych gier w które grałem na własnym PC. Nie wiedziałem wtedy jeszcze co to dexterity, strength, chance to hit, itd. Byłem po prostu kompletnie zielony, jeśli chodzi o tego typu gry - albo w ogóle jeśli chodzi o gry. Pamiętam, że grałem wtedy wojownikiem, wiec nie miałem większych problemów w rozgrywce. Zdaje się, że Diablo zabiłem używając Griswold’s Edge.

Decimius - Kiedy trafiłeś na BN, co pamiętasz z tamtego czasu?

Noktis - Na BN trafiłem stosunkowo niedawno, bo w roku 2006. Grywałem wtedy z Abaddonem (który wcześniej trochę pomagał mi przy spolszczeniu) oraz z Apatrzem. Pierwszą poznaną osobą z Pol-1, był Rlyeh, jednak stało się to zanim trafiłem na BN. A gdy już dołączyłem do Pol-1, to jedną z pierwszych osób, którą tam poznałem był Blessed. Pamiętam że dał mi wtedy kilka itemów, które zresztą mam do dzisiejszego dnia.

Decimius - Co cię skłoniło do zrobienia swojego moda, kiedy zacząłeś prace nad nim?

Noktis - Kiedyś poszukiwałem spolszczenia do Diablo, gdyż chciałem się bliżej zapoznać z fabułą gry. Ostatecznie wyszło na to, iż stwierdziłem, że sam zrobię wersję PL, która w późniejszym czasie przerodziła się w moda. Prace nad modem rozpocząłem, gdzieś w okresie 2003/2004 roku wielokrotnie wstrzymując projekt, gdyż nie wiedziałem jak zmieniać dialogi, ale w końcu jakoś do tego doszedłem. Najzabawniejsze jest to, iż nie umiałem angielskiego a robiłem spolszczenie hehe - jednak w późniejszym czasie, przy spolszczeniu pomogło mi kilka osób, więc translacja jest całkiem OK.

Decimius - Grywałeś wcześniej w jakieś inne modyfikacje?

Noktis - Nie grałem w żadne mody. To znaczy grywałem, ale jedynie po to, aby zapoznać się z daną modyfikacją, poprzez przejście kilku poziomów.

Decimius - Jesteś samoukiem, czy miałeś może już wcześniej jakieś doświadczenie w zakresie moddingu?

Noktis - Nigdy wcześniej nie zajmowałem się moddingiem. Początkowo trochę pomagał mi Rlyeh, ale wtedy modowałem Diablo v1.07 a jak wiadomo istnieją modmakery przeznaczone dla 1.07, więc prawdziwy modding zaczął się, gdy przeniosłem przebudzenie na Diablo v1.09. Oprócz mnie modyfikacje na tej wersji robił również omleTTooos, który udostępnił mi swoje notatki. Jednak głównie, to korzystałem z Charlie’s ModWorkshop, bez którego nie powstałby mod zrobiony na patchu 1,09. Właściwie idea przeniesienia moda z v1.07 na v1.09 powstała w momencie, gdy zrozumiałem o co chodzi w Charlie’s ModWorkshop, którego wcześniej nie rozumiałem.

Decimius - Czy czerpiesz jakieś zyski ze zrobienia swojego moda?

Noktis - (śmiech) Nie, nie czerpię żadnych zysków z Przebudzenia. To jest jedynie hobby i jeśli widzę kilka osób na kanale Przebudzenia, to już jest to dla mnie satysfakcją. Ostatnio na kanale Awake spotkałem osobę, która swoją przygodę z BN rozpoczęła właśnie grając w Przebudzenie. Być może ten mod zachęci innych do gry online.

Decimius - Jakie masz plany dalsze względem Przebudzenia?

Noktis - Generalnie, wersja 6.1 jest mocna zbliżona do wersji finalnej. Jeśli będą jakieś zmiany, to jedynie zmiany statystyk potworów, ewentualnie dodanie jakiś nowych stworków albo czarów. Aha, no i jeszcze planuję rozwinąć full English version i zapewne trochę zmienię affixy.

Decimius - Jaka sytuacja z BN najbardziej Ci utkwiła w pamięci?

Noktis - Może przytoczę tu sytuację, gdy wraz z Abaddonem, po raz pierwszy grałem na BN. Sytuacja była następująca - w rozgrywce oprócz nas znajdował się jeszcze jakiś Czech, któremu Abaddon zrobił PK tłumacząc, że to był wypadek :D Później przez godzinę biegał za Abbadonem po Tristram i gadał żeby mu ucho oddał. W końcu mu oddał… ale duplikat ucha hehe.

Decimius - Którą postać najbardziej lubisz w tej grze?

Noktis - Nie mam ulubionej. Wojownika lubię za charakter, maga za szybką destrukcję przeciwników, a łuczniczkę za to, że jeśli w Przebudzeniu nie dajesz rady wymienionymi wcześniej klasami postaci, to łukiem podołasz ;]

Decimius - Jaki jest twój ulubiony quest w D1?

Noktis - Jest ich kilka: Tawern Sign - zawsze bawił mnie Snotspil, Zhar The Mad - po prostu go lubię. Lachdanan – dostajesz Veil of Steel, poza tym jest jedyną osoba, którą uda się ocalić.

Decimius - W swoim descu masz napis "noł skyl pleja", nie grasz również dueli. Dlaczego? Nie lubisz tego typu rozgrywki? Czy może żmudne treningi cię zniechęcają.

Noktis - (śmiech) Ten opis to forma żartu, ale wciąż dostaje whispy typu „duel?”, „może duela?” Treningi mnie nie zniechęcają, ponieważ nigdy nie trenowałem ;]. Chyba, że za trening można uznać te kilkanaście „Friendly Dueli”, które stoczyłem z Blessedem, Gutturalem czy Polifenem.

Decimius - Nie jesteś również zrzeszony w żadnym klanie, nigdy nie miałeś chęci dołączyć do jakiegoś?

Noktis - Miałem kilka propozycji dołączenia do klanu, jednak odmówiłem. Po prostu nie mam na to czasu. Zresztą nie jestem jakimś pr0 playerem, żeby bawić się w wojny klanowe itd. Patrząc na klany, które ostatnio pojawiły się na BN, to tym bardziej nie chce należeć do żadnego klanu  :)

Decimius - W jakie inne gry grywasz oprócz D1?

Noktis - W sumie to już od dawna nie gram w gry, jedynie czasem dla rozrywki. Jak mam już coś wymienić, to będą to raczej starsze tytuły takie jak. Heavy Metal F.A.K.K 2, KISS Psycho Cirrus – The Nightmare Child, seria gier Gothic, Deluxe Sky Jump 2.1 :D, Tekken, Soul Blade, Quake, Unreal Tournament, Red Alert , Dark Colony, Max Payne… Dungeon Keeper – kojarzy mi się nieco z Diablo, ten kto grał z pewnością wie o co mi chodzi :)

Decimius - Czy miałeś okazję grac w D2? Co myślisz o drugiej części Diablo?

Noktis - Sporo się nagrałem w Diablo 2 wraz z dodatkiem Lord of Destruction. Na pewno gra nie ma takiego klimatu jak pierwsza część, jednak moim zdaniem jest to dobra gra. Oczywiście są rzeczy, które mi się w niej nie podobają jak i takie, które są rewelacyjne. Przykładowo sceneria 2 i 3 aktu jest kompletną porażką, za to akt 5 jest wspaniały. Najbardziej nie podoba mi się to, że D2 jest to jeden wieki „trade”. Poza tym gra ma świetną oprawę muzyczną i filmową. Można pośmiać się z nazw niektórych potworków czy przedmiotów. Ogólnie grę oceniam na plus.

Decimius - Jak byś zachęcił ludzi do grania w Przebudzenie?

Noktis - W przebudzenie można grać na prywatnym serwerze battle,net, dzięki czemu możemy spotkać się na czacie z innymi graczami. Mnóstwo ciekawych unikatów, sporo nowych potworów, sporo udogodnień itd. Co tu dużo gadać, wystarczy popytać tych, którzy mieli okazję gryaćw najnowszą wersję moda

Decimius - Wiele osób się zastanawia czy jesteś w stanie zrobić taka modyfikacje do Diablo, która wyświetlałaby również manę obok hp. Czy jest to możliwe?

Noktis - Jest to niemożliwe, ponieważ gra sprawdza manę tylko na początku, dlatego nie będziemy widzieć bieżącej ilości many, tylko taki stan many jaki gracz miał w czasie dołączenia do gry. Mniej więcej takie jest tego wytłumaczenie, nie pamiętam dokładnie ;) Gdyby było to możliwe, to ludzie piszący hacki już dawno by to zrobili ;D

Decimius - Jaki wariant w Diablo lubisz najbardziej?

Noktis - Nie grywam wariantów, jednak wydaje mi się, że ciekawa może być gra, bez używania magicznych przedmiotów, albo magiem beż używania Mana Shield – jak pierwszy raz grałem magiem to nie używałem tego czaru ;D

Decimius - Czy zmiany, które widnieją w Przebudzeniu odzwierciedlają to co chciałbyś zobaczyć w Diablo?

Noktis - Częściowo tak, jednak jest wiele rzeczy, których jeszcze nie potrafię zrobić i prawdopodobnie już ich nie zrobię. Na przykład poprawienie różnych bugów w grze takich jak błędnie wyświetlane statystyki niektórych czarów, MS bug, itemy na mapie itd…

Decimius - Czy pracujesz jeszcze nad jakimiś projektami?

Noktis - Obecnie nie pracuję nad żadnym projektem, jednak mam w planach zrobienie czegoś w rodzaju nieoficjalnego patcha 1.10, który eliminowałby część bugów, wprowadzałby też niektóre udogodnienia jakie zostały wdrożone w Przebudzeniu, czy tez aktywacja ukrytych potworów, które oficjalnie nie zostały wprowadzone do gry.

Decimius - Robiłeś mody do Diablo 2?

Noktis - Kiedyś miałem takie plany, ale skupiłem się na przebudzeniu. Pamiętam, że zrobiłem coś w rodzaju moda, jeszcze na patchu 1.09d, który dodawał wielbłądy w Obozowisku Łotrzyc :D. Być może, kiedyś powrócę do moddingu Diablo 2. Hmm… no i jestem również twórcą English Moda do Diablo 2, który oprócz tekstów zmienia dźwięki z polskich na angielskie – modyfikacja ta przeznaczona jest dla tych, którzy wolą oryginalna wersje językową Diablo 2.

Decimius - Czy grają w Przebudzenie jedynie Polscy gracze, czy można tam tez spotkać obcokrajowców?

Noktis - Nie mam na ten temat danych. Jednak na pewno w Przebudzenie gra Mordor – Twórca moda do Hellfire – The Hell. Pamiętam, że wraz z wydaniem Awake w wersji 6.0, Mordor napisał w komentarzu, że jest to jeden z najciekawszych o najlepszych modów w jakie grał. Przyznam, że ten komentarz bardzo mnie ucieszył.

Decimius - Do dzisiaj od dnia premiery ile osób pobrało Przebudzenie?

Noktis - W czasie niewiele ponad miesiąc od wydania Przebudzenia w wersji 6.1, moda pobrało ponad 700 osób. Czyli wynik całkiem niezły jak na tak krótki okres, tylko szkoda że nie odzwierciedla się to na battle.net.

Decimius - Jakich programów używasz do moddingu?

Noktis - Głównie były to programy do edycji i podglądu kodu Hex/ASM takie jak Hex Edytor, OllyDbg, czy W32dsm. Jeśli chodzi o innego rodzaju programy to były to GoldWave, WinMpq, TDG 2.3, Corel Photo Paint i jeszcze kilka innych.

Decimius - Jakie miałbyś wskazówki dla początkujących osób zaczynających dopiero swą przygodę z moddingiem?

Noktis - Nie uważam się za jakiegoś wielkiego modmakera, aby dawać wskazówki innym, powiedziałbym nawet, że się na tym nie znam, hehe... Jednak osoby, które pragnią rozpocząć swoją przygodę z moddingiem, najpierw powinny zapoznać się z Jarulf's Guide, który zawiera wiele technicznych informacji na temat Diablo/Hellfire. Przydatny może być również Charlie’s ModWorkshop, z którego sam korzystałem, jednak występuje tu sporo pracy w Hex Edytorze. Najlepszym rozwiązaniem dla początkującego, będzie chyba modding przy użyciu Modmakera. Jednak taka metoda nie jest idealna. Programy tego typu mogą źle lokować dane oraz działają tylko z Diablo v1.07. Mimo iż przy użyciu modmakera będziemy mogli zmodyfikować tylko podstawowe dane, to i tak możemy wykonać całkiem niezłą modyfikację.

Decimius - Niedawno założyłeś w krainie Przebudzenia gildię. Jakie plany masz na przyszłość związane z tą organizacją?

Noktis - W sumie Awake Warriors nie jest typową gildią, jest to organizacja zrzeszająca ludzi grających w Przebudzenie. Do AW może należeć dosłownie każdy, bez względu na narodowość, płeć, wiek, nawet mogą zapisać się grający w trybie Single Player. Członkowie AW zobowiązani są do przestrzegania regulaminu, którego najważniejszym punktem jest zakaz oszukiwania w grze. Być może w przyszłości zorganizuje się jakiś turniej dla członków, jeszcze nie wiem, póki co gildia nie liczy zbyt wielu osób, zobaczymy jak się to rozwinie w przyszłości.

Decimius - Dzięki za wywiad.

Noktis - I ja też dziękuję.