Zasady widniejące w tym dziale zostały wypracowane przez graczy Retail Diablo POL-1 na potrzeby wojen, turniejów i dueli. Diablo 1 nie jest zbalansowane, natomiast poniższe reguły są optymalnymi, jakie udało się dotychczas wymyślić, a zarazem najbardziej aktualnymi. Zazwyczaj stanowią podstawowy regulamin walki, chyba że gracze ustalą wcześniej inne warunki towarzyszące rozgrywce.

1. Miejsce

Żeby walczyć, trzeba mieć gdzie. Najlepiej zagwarantować sobie dużo miejsca oraz swobody. Wszelkie wymagania spełnia tzw. arena. Areny są zlokalizowane na każdym z pierwszych czterech poziomów kościoła w miasteczku Tristram. Przed rozpoczęciem walki warto oczyścić ją z potworów, aby nie przeszkadzały w czasie jej trwania. Najwygodniej uczynić to czarami, takimi jak: Golem, Chain Lightning lub (chyba najlepiej sobie radzący w tej kwestii) Guardian. Warto upewnić się, że w pobliżu nie ma schodów, gdyż przy używaniu czarów teleportujących postać można przez przypadek wypaść do innego poziomu katedry.

Jeżeli arena komuś nie odpowiada jako miejsce do rozegranie duela, to zawsze może wybrać inne. Np. na poziomie 16 znajduje się przestronna Komnata Diablo:

 


2. Zasady ogólne

- Duel trwa do trzech wygranych rund

- Zwycięzca może zabrać ucho przegranego

- Podczas rozgrywania rundy obowiązuje zakaz używania potionów

- Zazwyczaj używane czary podczas walk to: Teleport, Phasing, Healing, Mana Shield, Fireball

- Dozwolone są wszystkie czary poza Flash oraz Firewall. Ten pierwszy zawiera błędy, natomiast drugi użyty w nadmiernej ilości blokuje możliwość rzucania czarów

- Nie można używać czarów ze scrolli

- Zabrania się używania lasek z ładunkami czarów

- Nie można zmieniać sprzętu w trakcie trwania rundy, chyba że gramy z rotacją np. na tzw. lajty

- Podczas grania należy wyłączyć wszelkie programy ingerujące w jakość połączenia internetowego, gdyż Diablo 1 jest bardzo podatne na lagi

- Zabrania się zmniejszania ilości HP przez magów, jeśli używają czaru Mana Shield. Wymagane minimum to posiadanie 138 HP przy 50 poziomie postaci

- Najwygodniejszym sygnałem do rozpoczęcia walki jest umieszczenie smoka (czar Guardian) na środku areny przez jednego z graczy. W momencie jego zniknięcia zaczyna się duel. Takie rozwiązanie ma szczególne zastosowanie w przypadku walk typu Mag vs Mag lub Mag vs Łuk:

W przypadku walki dwóch wojowników zazwyczaj pisze się "GO" (ang. ruszaj), gdyż sam moment startu nie ma większego wpływu na rozgrywkę:

- Ikona mieczy musi być u obu graczy na pozycji skrzyżowanej, ponieważ gra inaczej traktuje tryb Player Friendly niż Player Attack:

- W przypadku śmierci przeciwnika, wskrzeszamy go za pomocą czaru Resurrect. Jest on dostępny m.in. do kupienia w scrollach u Pepina:

 

- Wszelkie nielegalne (zczitowane) itemy są surowo zabronione np. Godly Plate of the Whale lub Lightforge:

 

- W celu sprawdzenia legalności posiadanych przez siebie i przeciwnika przedmiotów można użyć w tym celu skanera, po który odsyłamy do działu "Skaner"

 


3. Zasady walk oraz dobór sprzętu

a) Wojownik vs Wojownik

- Gramy bez czarów, wyjątkiem jest czar Infrawizja

- Dozwolone jest zmienianie przedmiotów w trakcie rundy, jeśli gramy na tzw. lajty czyli z przedmiotami zadającymi obrażenia od żywiołów tj. Sheafer's Hammer, Sparking Mail, Lightning Sword, Light Sabre, Inferno czy Flaming Sword

- Gramy na rozejścia. Chodzi o to, aby w przypadku zwarcia i panującej niezmiennej sytuacji rozejść się, nie uszkadzając przy tym przeciwnika. W tym celu należy machnąć mieczem w przeciwną stronę (trzymając przycisk Shift) lub napisać "R":

 

- Sugerowany dobór przedmiotów:


b) Mag vs Mag

- Brak dodatkowych ograniczeń

- Sugerowany dobór przedmiotów:

Powyższy zestaw jest uniwersalny dla maga także w duelach vs Łuk lub Wojownik

 


c) Łuk vs Łuk (możliwe są trzy warianty)

Zazwyczaj używane czary: Teleport, Phashing, Mana Shield

1. Łuki grający z bronią typu łuk
   
2. Jeden łuk grający jak wojownik na broni jednoręcznej i tarczy (s/s), a drugi z łukiem
 
3. Dwa łuki grające jako wojownicy z bronią jednoręczną i tarczą (s/s)

- Sugerowany dobór przedmiotów (wariant nr 1):

- Sugerowany dobór przedmiotów (wariant 2 i 3):


d) Wojownik/Łuk vs Mag

- Przyjęło się, że mag nie może nosić przedmiotów dających efekty: Fastest Hit Recovery oraz Fast Block

- Przyjęto, ze Mag vs Wojownik nie może mieć AC przekraczającego 130 (albo 150)

- Sugerowane przedmioty w przypadku pojedynku Wojownik vs Mag:

- Sugerowane przedmioty w przypadku pojedynku Łuk vs Mag:

 


e) Wojownik vs Łuk

- Sugerowany dobór przedmiotów:

4. Informacje dodatkowe

-
Podane konfiguracje przedmiotów są zdecydowanie najbardziej optymalnymi. Po bardziej szczegółowe informacje odnośnie strategii walczenia, odsyłamy do działu "Poradniki"

-
Jeżeli szukasz jeszcze bardziej szczegółowych zasad, to zachęcamy do zwiedzenia działu "Turnieje", a szczególnie regulamin rozgrywek "Last Men Standing"

-
W celu obejrzenia walk duelowych w formie video zapraszamy do działu "Duele" lub na nasz kanał w portalu YouTube

- Zachęcamy również do lektury felietonu "Tok-Szok: FB, OMG N00B!", przygotowanego przez Modela i kEMpEsa odnośnie walk PvP