Bard jest jedną z dwóch dodatkowych postaci ukrytych na płycie Hellfire. W związku z tym, że miał być on jedną z postaci następnego dodatku, który się niestety nigdy nie ukazał, aby móc nim zagrać musimy wgrać do folderu instalacyjnego Hellfire plik z komendami Command.txt dostępny w dziale download.


Historia klasy postaci
Poszukiwacze Światła (Seekers of the Light) byli niegdyś bardzo często spotykani w Khanduras, jednak w miarę upływu czasu siła ich organizacji wygasła. Pamięć o nich przetrwała jednak jako iż wielu właścicieli knajp pamięta o ich występach na środku sali. Będąc najczęściej kobietami, bardowie biesiadowali opowiadając o najtrudniejszych przygodach, wielkich bitwach między złem i dobrem, magii, tajemnicy i ciekawostkach . Po wyglądzie bardów od razu można było poznać tych niezwykłych gdyż uformowały się na ich rękach mięśnie po latach treningów i nieskończonych walkach na miecze.

W poszukiwaniu światłości, bardowie zawsze stali po stronie sprawiedliwości. Ich celem jest odnajdywanie zła i niszczenie go a gdy to zrobią opowiadają o swoich wyczynach wszystkim którzy tylko chcą słuchać. Wojownicze kobiety przyciągały wielu następców i wielu ojców płakało gdy ich córki dołączały do grona Poszukiwaczy Światła, gdyż wiedzieli że już pewnie nigdy ich nie zobaczą. W dzisiejszych czasach organizacja podupadła gdy król Leoric oszalał i wielu powędrowało toczyć wojnę na północy. Ci którzy zostali nadal wędrują po świecie opowiadając o przygodach i służąc organizacji. Przybywają do Tristram mając nadzieję na zniszczenie złą raz na zawsze.
Dodatkowe informacje
Postać Barda korzysta z wyglądu znanej nam z Diablo łuczniczki. Bard potrafi używać dwie bronie jednocześnie - bonusy z obydwu broni są sumowane. Grafika Barda nie wyświetla niestety dwóch mieczy naraz także wygląda to tak jakby miał miecz w jednej ręce a drugą wolną. Ataki zezwalają na zadawanie ciosów wielu przeciwnikom jednocześnie (maksymalnie trzem).

Postać otrzymuje wysokie bonusy za każdy zdobyty poziom doświadczenia, mało za inwestycję w żywotność, oraz przyzwoitą ilość many za punkty zainwestowane w magię. Jako że Bard korzysta z modelu postaci łuczniczki, klasa ta jest również bardzo dobra we władaniu magią. Na początku gry tą postacią należy zwrócić uwagę na jej brak tarczy a co za tym idzie niską klasę pancerza oraz brak bloku i nie atakować zbyt wielu wrogów jednocześnie.

Wypośrodkowane statystyki sprawiają ze klasa ta wypada dość słabo na tle reszty specjalizujących się w poszczególnych dziedzinach postaci.


Początkowe statystyki
Poniżej na zdjęciu początkowe statystyki i ekwipunek z którym swą wędrówkę rozpoczyna Bard.


Zyskiwanie poziomu
Zyskując poziom doświadczenia bard zyskuje każdorazowo 2 punkty życia oraz 2 punkty many.


Umiejętność bazowa - Identify
Bardowie posiadają jedną z najbardziej przydatnych umiejętności w Diablo. Potrafią oni identyfikować magiczne przedmioty, poznając ich statystyki bez wyprawy do Decarda Caina, co umożliwia im wstępną selekcję przedmiotów przed podróżą do miasta, zaoszczędzając mnóstwo czasu na przełomie całej rozgrywki.


Maksymalne statystyki
Maksymalne statystyki Barda, bez założonych przedmiotów przedstawiają się następująco:

Siła 120 || Magia 120 || Zręczność 120 || Żywotność 100 || Życie 221 || Mana 231