Hellfire
jest jedynym oficjalnym dodatkiem do gry Diablo, wydanym 24 listopada 1997 roku (1998 w europie) przez niezależną firmę Sierra On-Line (aktualnie Sierra Entertainment). Dodatek został stworzony przez Synergistic Software grupę deweloperską firmy Sierra. Blizzard Entertainment nigdy nie stworzył żadnego dodatku do gry, koncentrując swoją pracę na wydanym w 2000 roku sequelu.

Hellfire jest dodatkiem do trybu pojedynczego gracza (single player), bez możliwości grania po sieci Battle.net. Tryb gry wieloosobowej (multiplayer) był dostępny w wersji 1.00 dodatku, w wersji 1.01, po jedynym wydanym patch'u, by włączyć ten tryb rozgrywki (zablokowany przez Sierrę) należy odpowiednio zmodyfikować plik hellfrui.dll., który w gotowej do zainstalowania wersji znajduje się w dziale download naszego serwisu.

Instalacja dodatku dodaje wiele opcji do trybu single player nie dostępnych w wersji podstawowej gry. Po zainstalowaniu nie zachodzą żadne zmiany związane z możliwością gry w oryginalne Diablo gdyż Hellfire działa niezależnie, wymagane jest jednak posiadanie płyty Diablo w napędzie.

Akcja rozgrywa się, tak jak i w przypadku oryginalnej gry, w królestwie Khanduras, w mieście Tristram. Nierozważny mag podczas przeprowadzania rytuału, przypadkiem uwalnia demona o potężnej mocy. Na-Krul zostaje jednak uwięziony przez maga w komnacie, do której gracz musi dotrzeć by się z nim rozprawić. Osiem dodatkowych poziomów pełnych nowych wyzwań, potworów jak i ekwipunku czeka na śmiałków gotowych przyjąć misję od farmera Lestera. Poziom trudności rozgrywki można porównać do Caves i Hell w Diablo. By rozpocząć rozgrywkę w Hellfire nie trzeba pokonać pana zniszczenia, jako że dodatek toczy się niezależnie od głównego wątku rozgrywki, wymagane jest jednak zdobycie zaufania Lestera poprzez wykonanie paru podstawowych zadań.

Masz do wyboru oprócz trzech podstawowych klas postaci, również trzy pochodzące z dodatku. Oprócz Mnicha (Monk), po dodaniu pliku Command.txt otrzymujemy również możliwość gry Barbarzyńcą (Barbarian) zdolnym trzymać niektóre dwuręczne bronie w jednej ręce, oraz Bardem (Bard) mogącym walczyć dwoma brońmi naraz. Plik (dostępny do pobrania w dziale download) dodaje również nowe zadania jak i dodatkowy dialog Na-Krula.

Deweloper: Synergistic Software
Obowiązujący patch:
1.01
Data wydania:
24 listopad 1997
Wydawca: Sierra Entertainment
Tryb rozgrywki: single player, multiplayer (bez opcji gry po Battle.net)
Wymogi sprzętowe: Windows '95 lub nowszy, procesor 60 MHz, 16MB pamięci RAM, SVGA-kompatybilna karta graficzna, szybkość czytnika CD-ROM 2x.