Działy dotyczące Hellfire, znajdujące się na łamach serwisu, zawierają informacje na temat zmian i nowości związanych z dodatkiem. Informacje dotyczące Diablo znajdują się w odpowiednich działach z tą grą związanych - jeśli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z pierwszą częścią gry zapoznaj się najpierw z działem "Wstęp"", w którym znajdziesz wszystkie przydatne informacje na temat rozgrywki.


Tryby rozgrywki
Hellfire jako dodatek do Diablo nie posiada niestety opcji gry po sieci Battle.net, a sam tryb gry wieloosobowej został zablokowany wraz z patchem 1.01 przez Sierrę. Jak to jednak w takich przypadkach zazwyczaj bywa gracze nie poddali się i z czasem pojawiła się przerobiona wersja pliku hellfrui.dll (do pobrania w dziale download), która umożliwia grę wieloosobową.
Dodatek jest przeznaczony głównie dla pojedynczego gracza. Po instalacji, która wymaga płyty Diablo lub też uruchomionego emulatorem obrazu płyty (Diablo.iso), pojawia się intro informujące nas wstępnie z jakim demonem przyjdzie nam się zmierzyć pod koniec rozgrywki. Po obejrzeniu krótkiego filmiku ukaże nam się menu trybu single player, w którym do wyboru mamy trzech podstawowych bohaterów znanych nam z Diablo lub nową postać mnicha.


Dodatkowe postacie
W dodatku oprócz nowej postaci mnicha, możemy odblokować dwóch dodatkowych bohaterów, którzy według dostępnej informacji mieli zostać wprowadzeni w kolejnym dodatku. By móc cieszyć się władającym dwoma mieczami bardem, lub mogącym władać oburęczną bronią w jednej dłoni a w drugiej tarczą barbarzyńcą, musimy dołożyć do folderu, w którym mamy zainstalowany Hellfire, plik Command.txt (do pobrania w dziale download). Po dodaniu owego pliku (przy wyłączonej grze) gdy uruchomimy dodatek pojawi nam się okno z możliwością wyboru barda lub barbarzyńcy.


Bieganie
Bardzo ciekawym rozwiązaniem jest możliwość włączenia/wyłączenia biegania w mieście. Dzięki tej opcji zakupy w mieście stają się naprawdę krótką przerwą pomiędzy eliminacją kolejnych potworów, a wyprawa do Adrii nie jest już tak męcząca.Poniżej również zdjęcie wyłączonej opcji biegania, która nie każdemu musi przypaść do gustu.


Runy i Oleje
Kolejną nowością w dodatku są runy, które umożliwiają nam zastawianie pułapek na potwory. Dostępne są również oleje, które pozwalają modyfikować używany przez nas ekwipunek. Więcej na temat tych i innych nowych przedmiotów w odpowiednich działach serwisu.


Pozostałe zmiany
Dodatkowo do naszej dyspozycji oddano nowych npc, zadania, poziomy, potwory, czary, oraz ekwipunek. Plik Command.txt powoduje oprócz pojawienia się nowych postaci również nowe zadania, oraz zmieniony tekst Na-Krula pojawiający się po jego przywołaniu. Więcej na temat tych zmian w pozostałych działach dodatku Hellfire.